Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

AKARCA (Tümbüldek) MADEN SUYU

AKARCA (Tümbüldek) MADEN SUYU

AKARCA (Tümbüldek) MADEN SUYU
Murat ÇUBUKÇU
Murat ÇUBUKÇU( [email protected] )
27 Ekim 2019 - 9:52

İkinci Meşrutiyetin ilanının birinci yıldönümü olan 1909 yılında Bursa’da bir tarım ve sanayi ürünleri sergisi açılır. 23 Temmuzda açılan sergi 10 hafta boyunca devam eder. Mekan olarak Bursa belediye binası kullanılır. Sergide Bursa ve yakın çevresinden çok sayıda ürün yer alır.

Sergiden bir görüntü

10 Ağustosta Padişah Sultan Mehmet Reşat Sergiyi gezmek için, İstanbul’dan Bursa’ya gelir. Yanında Veliaht Vahdettin Efendi, Şehzadeler ve kalabalık bir heyet vardır. Sergiyi gezerken bir bölümde Kirmasti’nin (Mustafakemalpaşa) Akarca köyünden çıkan ve şişelenmiş olan maden sularını görür. Çok ilgisini çeker.

‘’Akarca miyah-ı madeniyesi nazar-ı dikkat-i şahanelerini  ceybeylediği için sertabib-i şehriyarileri beyefendiyi nezd-i  Şahanelerine davetle, bunların tahlili ile kıymet-i sıhhiyelerinin takdir ve netayicinin atabe-i hümayunlarına arzını emr-u ferman buyurduklarından bunlardan on şişenin li-eclit- tahlil takdimi takarrur etti ‘’ (*)

Özetle Padişah Şehrin Baştabibini çağırır ve bu maden sularının sıhhi değerinin analizinin yapılarak, sonucundan kendisine bilgi verilmesini emreder.

O şişelerin ve analizin sonucunun ne olduğunu bugün için bilmiyoruz, ama suların akmaya devam ettiğinin farkındayız.

Padişah Sultan Mehmet Reşat Bursa’da

Dr. Murat ÇUBUKÇU

(*) Yazı ve Fotoğraflar için Kaynak :Gürhan KORKMAZ- Halit EKEN Bursa’da Fuarcılığın İlk Adımlarından 1909

      Bursa Sergisi/ Kasım 2013© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by