DOLAR 7,4593
EURO 9,0507
ALTIN 417,432
BIST 1472,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 16°C
Parçalı Bulutlu

DASKUT Mustafakemalpaşa’da çalışmalarına başladı!

22 ilde faaliyet gösteren Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği’ni (DASKUT) Mustafakemalpaşa İlçe Temsilcisi Serap Bağatur Paşada için anlattı.

DASKUT Mustafakemalpaşa’da çalışmalarına başladı!

24.01.2021 - 11:48
A+
A-

Merhaba Serap Hanım. Yeni görevinizde başarılar diliyoruz. DASKUT’u bize tanıtabilir misiniz?

Merhaba, temennileriniz için teşekkür ediyorum. DASKUT, 2019 yılında Bursa’da kuruldu. Kısa süre içerisinde ise 22 ilde de faaliyetlerine başladı. Şu anda 22 ilde temsilciliği ve 650 gönüllü üyesi bulunuyor. Kuruluşu sonrasında özellikle 2020 yılında pek çok kurtarma ve sosyal hizmetlerde bulunan DASKUT, İzmir depreminde de ekipleriyle aktif bir şekilde çalıştı. DASKUT, AFAD’a bağlı olarak Türkiye genelinde daha fazla gönüllüye ulaşmayı ve olası afet ve yardım gerektirecek durumlarda aktif olarak görev almayı hedefliyor. DASKUT’un en önemli avantajı ise bünyesinde Türkiye’nin en büyük motorize ekibi olan,300 tam donanımlı arazi aracı nın bulunması. Derneğimizin misyonu ise tam olarak şöyle; dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, amatör bir çalışma ve profesyonel bir yaklaşım ile başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken en uygun koşulları yaratmak, doğru arama-kurtarma çalışması yaparak kazazedelere temel ilk yardım desteğini sağladıktan sonra emniyetli ortam koşullarına nakillerini sağlamak, bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek ve arama-kurtarma konularında toplumu bilgilendirmek.

Bu oluşumun Mustafakemalpaşa’daki hikayesi nasıl başladı?

Ben aslında lise yıllarından itibaren bu tür çalışmalara destek vermeye başladım. İHH İnsani Yardım Vakfı bünyesinde aktif olarak görev aldım. Bu süreçte UMKE, AKUT ve DASKUT gibi pek çok ekiplerle de tanışma fırsatım oldu. Yaptığım değerlendirmelerde DASKUT bana en yakın gelen derneklerden birisiydi ve üyelik başvurusu yaptım. Aslında başlangıçta amacım sadece üye olmaktı. Başvuruyu yaptığım sırada şu andaki gibi bir senaryo hayal etmiyordum. Ancak merkez tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ilçe temsilciliği teklif edildi. Ben de yaptığım değerlendirme sonucunda teklifi kabul ettim ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık.

Gönüllülük esasıyla başkan olmak aslında büyük bir özveri gerektiriyor. Bu teklifi kabul ederken neler düşündünüz?

Diğer pek çok arama kurtarma derneğinde olduğu gibi tamamen gönüllülük esasına dayalı bir durum söz konusu. Yardıma ihtiyaç duyan kişilere ya da hayvanlara yardım etmek, yüzlerde tebessüm yaratabilmek bizim için yeterli. İlçe yönetiminde başkan olarak görev almak ek bir sorumluluk getiriyor tabi ki. Özellikle yeni bir oluşum olduğu için daha fazla zaman ve emek harcamamız gerekiyor. Ancak şartlar ve zamanım da uygun olduğu için teklifi kabul ettim.

Mustafakemalpaşa’da DASKUT’un hedefleri, planları neler?

Bursa genelinde çok büyük bir toprak parçasına sahibiz. Kırsal ve ormanlık alanlarımız çok fazla. Bu nedenle bölgeye hakim olmamız gerekiyor. Bunun için bölgesel olarak çalışmalar yaparak organizasyonu sağlamak istiyoruz. Kısa bir süre içerisinde DASKUT İlçe Temsilciği için bir yer belirleyeceğiz ve böylece daha kolay erişilebilir hale geleceğiz. Sloganımız “Gönüllü ol hayat kurtar!” Bu doğrultuda üye sayımızı daha da arttırarak üyelerimize yönelik eğitimlerimize başlayacağız. İlk yardım, yangın, arazi, arama kurtarma çalışmaları için gerekli eğitimlerle üyelerimizi eğiterek Mustafakemalpaşa’nın DASKUT ekibini çalışmalara hazır hale getireceğiz.

Bu çalışmalarımızın dışında Mustafakemalpaşa’da önceliklerimizden birisi her mahallede bir temsilcinin, üyenin olabilmesi. Zira hem deprem hem de yangın tehdidi bulunan ilçemizde sadece DASKUT için değil, afet ve acil durumlarda destek sağlanabilmesi, irtibatın kurulması adına mahalledeki bireysel olarak temsilcilerin olması önemli.  İnsanlar şu anda afet gibi durumlara karşı bilinçsiz bir durumda. Depremde en çok etkilenenler evde daha çok kalan kadınlar ve çocuklar. Önceliğimiz kadınları ve çocukları bilgilendirmek, onları afetlere karşı hazırlayabilmek. Böylece – hiçbir zaman olmasını istemesek de- deprem gibi durumlara karşı daha iyi hazırlanarak can kayıplarını en aza indirebiliriz.

Pandemi süreci sonrasında okullarda öğrencilerle bir araya gelerek onların sorularını yanıtlamak, deprem ve yangın anında nasıl davranmaları gerektiği gibi pek çok konuda hem bilgilendirmek hem de öğrencilerde bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Şu anda uzun soluklu planlarımız var. Planlı bir şekilde hepsini hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Çalışmalarımızda önceliğimiz tabi ki Mustafakemalpaşa ancak İzmir depreminde ya da önceki afetlerde olduğu gibi ihtiyaç olan her yerde Mustafakemalpaşa DASKUT ekibi olarak yer alacağız. Aslında Mustafakemalpaşa sınırları içerisinde böyle bir oluşumun pek çok avantajı da olacak. Afet, kayıp arama kurtarma gibi çalışmalarda Mustafakemalpaşa’ya Bursa merkezli ekipler destek sağlarken zaman açısından kayıplar yaşanabiliyordu. Ancak -olmamasını temenni ederek- bundan sonraki süreçte olası bir durumda Mustafakemalpaşa DASKUT ekibi olay yerine intikal eden ilk ekiplerden birisi olacak.

Şu anda Mustafakemalpaşa’da kaç üye var?

Şu anda 12 üyemiz var. Derneğimizin en genç üyesi 16, en yaşlı üyesi ise 32 yaşında. Bu bakımdan genç ve dinamik bir ekibiz. Aynı zamanda ilk kadın başkan olarak seçilmem de DASKUT için önemli bir detay. Benim görevlendirilmem, pek çok ilçe için de örnek bir durum oluşturdu.

Gönüllü olmak isteyenler nasıl katılım sağlayabiliyor­?

Gönüllü olmak isteyenlerin üye başvuru formunu doldurması yeterli. Online olarak ya da bizden temin edecekleri formları doldurarak başvurularını iletebilecek olan gönüllüler bir ön onay sürecinden geçiyor. Merkez tarafından yapılan kontrollerde onay alındığı andan itibaren resmi kayıt gerçekleştiriliyor. Bu aşamada gönüllülük esası var. İsteyen herkes katılım sağlayabilir, üye olabilir. Üyelerimizin her biri gerekli eğitimleri aldıktan sonra aktif olarak sahada çalışmaya başlayabiliyor.

DASKUT’un arama kurtarma dışında ne tür faaliyetleri var?

İsmimiz Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Derneği olsa da çalışmalarımız sadece arama kurtarma ve afetlere yönelik değil. Sosyal sorumluluk projelerini çok önemsiyor ve bu doğrultuda pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Şu anda “Elini Uzat Üşümesin” adlı kampanyamız devam ediyor. Bunun dışında “DASKUT Animal – Hayvan Kurtarma Timi” adında özel çalışmalarımız da var.

Hayvan Kurtarma Timi çalışmaları bizim de dikkatimizi çekiyor. Mustafakemalpaşa’ya bunun yansıması nasıl olacak?

Gözlemlerimizde Mustafakemalpaşalı vatandaşların sokak hayvanlarına karşı son derece duyarlı olduğunu görüyoruz. Su ve mama desteği, ilçe genelinde vatandaşlar tarafından sağlanıyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin de bu konuda özel bir hassasiyeti var. Tüm bunlar bizim için mutluluk verici. DASKUT’un ana hedefi, kırsal bölgelerde yaşayan, yiyecek konusunda sıkıntı çeken yaban hayat. Özellikle kış dönemlerinde şartlar hayvanlar için çok daha ağır. Bu nedenle sokağa çıkma kısıtlaması günleri dahil olmak üzere hayvan koruma timlerimiz sokak hayvanlarına mama ve sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Ancak bu, sadece bir dernek ya da belediye ile tamamlanabilecek bir durum değil ve sürekliliği var. Bir hayvana bir kere mama vermeniz yeterli olmuyor. İnsani bir görevimiz olarak hayvanlara yardımcı olmamız gerekli. Bağış ve destekler ise oldukça önemli. Tamamı gönüllülerden oluşan koruma timlerimizin çoğu zaman en büyük eksiği mama oluyor. Bu nedenle yardım etmek isteyen tüm vatandaşların destek vermesi bizleri daha da güçlendirecek ve daha fazla hayvana ulaşmamızı sağlayacak.

Serap Hanım paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyor ve görevinizde ekibiniz ile birlikte başarılar diliyoruz. Son olarak iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Mustafakemalpaşa’da gönüllü olmak isteyen herkesi sizin aracılığınızla davet ediyorum ve Paşada’ya bizlere böylesine bir fırsat sunduğu için DASKUT adına çok teşekkür ediyorum.

**

DASKUT HAKKINDA

İhbar Hattı: 0850 881 71 12

İnternet Sitesi: www.daskut.com

Mustafakemalpaşa Temsilciliği e-mail adresi: mkpasa@daskut.com

Mustafakemalpaşa Temsilciliği Instagram adresi: daskut_mustafakemalpasa

DASKUT ne yapar?

  • Doğal afetlerde ve sair arama-kurtarma gerektiren tüm olaylarda gönüllü olarak çalışır. Tüm bu süreçte ihbarların en kısa sürede alınmasını ve operasyonunun başlaması adına haberleşme zincirini oluşturur.
  • Yapılacak operasyona katılacak; eğitimli ve sertifikalı, uygun yetenekli birim üyelerini tespit eder.
  • Ekibin en kısa sürede toplanmasını ve olay yerine ulaşmasını sağlayarak etkin arama-kurtarma çalışmaları yapar, operasyon için en uygun koşulları yaratır.
  • İlk yardım, arama-kurtarma, doğa sporları, alternatif sporlar ve sair hususlarda eğitim ve seminerler verir.

DASKUT Değerleri Neler?

  • Gönüllülük,
  • Karşılıksız Yardımseverlik,
  • Başta İnsan Hayatı Olmak Üzere Tüm Canlıların Hayatına Değer Vermek,
  • Dürüstlük,
  • Güvenilirlik.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.