DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 553,668
BIST 1479,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 17°C
Sağanak Yağışlı

Mustafakemalpaşa Depreme Hazır mı?

Ülkemizde yaşanan en acı olaylardan biri de 17 Ağustos depremi. Bugün 17 Ağustos depreminin 22. yıl dönümü.Yaşanan depremde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi yaralandı. 5 bin 840 kişi ise kayıtlara “kayıp” olarak geçti. 96 bin 808 ev ile 15 bin 939 iş yeri yıkıldı ve 252 bin 158 konut hasar gördü.
Hayatın bir gerçeği olarak kabul edilen ve alınacak önlemler ile kayıpların düşürülmesi mümkün olan depreme karşı Mustafakemalpaşa hazır mı?

Mustafakemalpaşa Depreme Hazır mı?
Adasan
17.08.2021 - 12:53
A+
A-

1. derece deprem bölgesinde bulunan Mustafakemalpaşa, kırsal bölgeleri ile birlikte çok geniş bir yüz ölçümüne (1.732 km²) sahip. Kuzey Anadolu Fay Hattının tam üzerinde bulunan ve merkezinden geçen bir fay hattına sahip olan Mustafakemalpaşa, fay hatlarının uzandığı bölgelerdeki tüm depremleri, şiddetli şekilde hissediyor. Şimdiye dek Mustafakemalpaşa’ya en büyük zarar veren deprem, 31 Ocak 1855 tarihinde meydana geldi. Halk arasında Küçük Kıyamet olarak adlandırılan depremin şiddeti 7,5 olarak kaydedildi.

Mustafakemalpaşa’da deprem

1855 tarihinden sonra çeşitli tarihlerde küçük ve orta şiddetli depremler meydana gelmeye devam etti. Fakat bu tarihteki kadar büyük bir deprem gerçekleşmedi. Son 1 yıl içerisinde ise Mustafakemalpaşa merkezli en küçüğü 1.1 en büyüğü ise 3.4 olmak üzere 99 tane deprem meydana geldi. 2020 yılı itibariyle Mustafakemalpaşa’da deprem için ön plana çıkan önemli ve çözülmesi gereken sorunlar şöyle;

Safir Restoran

1 – Eski yapılaşma

Mustafakemalpaşa’da Fevzidede Mahallesi, Atariye Mahallesi, Züferbey Mahallesi, Lalaşahin Mahallesi, Şeyhmüftü Mahallesi, Vıraca Mahallesi, Hamzabey Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Selimiye Mahallesi ve Çırpan Mahallesi yapılaşmanın eski olduğu bölgeler. Mevcut deprem yönetmeliği öncesinde yapılan bu binalar, yıllar içerisinde yıprandığı gibi olası bir depremde de büyük risk taşıyor.

2 – Dar sokaklar

Mustafakemalpaşa’nın deprem konusunda en büyük bir diğer sorunu ise dar sokaklar. Yer yer 5-6 metreye kadar düşen sokak aralıkları, olası yıkımlarda bölgelere ulaşımı tamamen kapatacak potansiyelde. Enkaz altında kalacak kişilere ulaşımı daha da zorlaştıracak olan bu planlama deprem için en büyük risklerden.

Sigorta Shop

3 – Zemin sorunu  

Ova üzerine kurulu olan Mustafakemalpaşa’da sulak alanlar üzerindeki yapılaşma oldukça fazla. Bu nedenle deprem için önemli olan zemin konusunda Mustafakemalpaşa büyük bir dezavantaja sahip.

4- Eski binalara makyaj

Eski binalara yönelik yapılan dış cephe çalışmaları, mevcut binadaki risklerin gizlenmesine yol açarken, bu tip çalışmalarda herhangi bir izin alınmıyor. Mevcut binanın depreme karşı dayanıklı olup olmadığı kontrol edilmiyor. Dış cephenin mantolama ile yenilenmesi ise binaların görünümüyle aldatıcı olmasına neden oluyor.

Bursa’daki deprem riski

Mustafakemalpaşa’da deprem için neler yapıldı?

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nde ilk kapsamlı çalışmalardan birisi Hayri Öztetikler döneminde gerçekleştirilerek Mustafakemalpaşa genelinde analiz yapılmıştı. İlerleyen yıllarda ise Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından 2014 yılında hazırlanan ve 2015-2019 Stratejik Plan adı ile paylaşılan raporda, deprem kelimesi sadece 2 defa geçmesi dikkatlerden kaçmadı.  Gelecek öngörüsü ve planlarının paylaşıldığı raporun son bölümünde ise kentteki pek çok detaya ve hizmete değinilmesine rağmen Mustafakemalpaşa’nın öncelikli sorunlarından birisi olan depreme yönelik bir hedef ya da planlamaya yer verilmedi. 24 Şubat 2020 tarihinde ise Mustafakemalpaşa’da Olası Afetlerde Toplanma Merkezleri belirlenerek kamuoyuna sunuldu. Yapılan yeni çalışma ile birlikte güncellenen bu yerler, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın göreve başlamasının ardından kapsamlı şekilde ele alındı.

Mustafakemalpaşa’dan geçen fay hattının görüntüsü

“Deprem Yıkıcı Olabilir!”

Mustafakemalpaşa’da “Deprem Gerçeği” adı ile Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından söyleşi gerçekleştirilmişti. Söyleşide Mustafakemalpaşa’nın deprem hattında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, fay hattının tam olarak ilçe merkezinden geçtiğini belirterek tehlikeye dikkat çekmişti. Deprem için merkezde 6.2’nin kırsal bölge ve mahallelerde ise 5.0’ın üzerinde olması halinde yıkım olacağını belirten Profesör Ercan, olası bir 7.0 şiddetindeki depremde durumun çok ağır olabileceğini ifade etmişti.  Mustafakemalpaşa’nın sulak alanlar üzerine yayılmaya devam ettiğini ve bunun risk getirdiğini de aktaran Ercan, “Mustafakemalpaşa’ da birçok mahalle gezdim ve tespitlerde bulundum. Yapılaşma çok iyi değil yaşadığınız binaları kontrol ettirin. Zeminde pek çok yerde sıvılaşma problemi var. Bu sebeple yerleşim güneye dağlara doğru ilerlemeli. Binalar ise 2 katı aşmamalıdır” dedi.

Mustafakemalpaşa’daki bir deprem sonrasında Kızılay çadırlarında kalan vatandaşlar

YORUMLAR
  1. Avatar Mustafa DEMİRCİ dedi ki:

    Deprem konusunda yapılması gereken temel olarak 2 önemli, husus vardır.Bunlar Yapısal tehlikelerin azaltılması(YTA) ve Yapısal olmayan tehlikelerin(YOTA) azaltılması.
    Yapısal Tehlikeler binanın temelinden başlayıp inşaat aşamasındaki işlem sırasıdır. Malesef ülkemizde yapılan binaların bir çoğunda plan proje yoktur veya projeye uygun değildir.Ayrıca betonerme binanın ömrü 50 yıldır.Yapısal olmayan tehlikeler (YOTA) ise bina içindeki daire vs iç donanımlarıyla alkalı bir husustur.Daire içinde bulunan eşya, mobilya ve elektrikli araçlar ile mutfaklarda bulunan gazlar çok büyük tehlike arz etmektedir.Bu saydıklarımın emniyeti sağlanmalıdır.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.