DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 501,151
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 22°C
Gök Gürültülü

Engin Sökmen – Mustafakemalpaşa’nın Yaşayan Hafızası

24.01.2021 - 15:03
A+
A-

Birinci Dünya Savaşı’nda Filistin Cephesinde 16. Tümen’in 48. Alayı’na bağlı Osmanlı Devleti askerleri İngilizlere esir düştü. Esir askerlerden bir bölümü Mısır’ın İskenderiye şehri yakınlarındaki Seydibeşir Esirler Kampı’na götürüldü. Kampın tam adı ise “Seydibeşir Kuveysna Osmanlı Useray-i Harbiye Kampı” idi. Bu kamptaki esir subaylardan biriside Malatya’nın Arapgir ilçesinden Ön Yüzbaşı Ömer Lütfi Bey idi. Yüzbaşı Ömer Lütfi Bey esaretten kurtulduktan sonra Milli Mücadele’ye katıldı kahramanca savaşırken yaralanınca gazi oldu. Bu mücadelesi Cumhuriyet Döneminde İstiklal Madalyası ile taçlandırıldı.

Yüzbaşı Ömer Lütfi Bey’in çocukları Ahmet Selahattin Sökmen ve Halit Sökmen İstanbul’da doğdular. Halit Sökmen Kuleli Askeri Lisesindenmezun olduktan kısa bir süre sonra rahatsızlanarak vefat etti. Ahmet Selahattin Sökmen ise İstanbul Sağlık Okulunu 1931 yılında bitirerek, Balıkesir/Gönen Hükümet Tabipliğine Sağlık Memuru olarak tayin oldu.

Ahmet Selahattin Sökmen 1933 yılında Rıdvan Pehlivanlar sülalesinden Gönen Belediyesi Sandık Emininin kızı olan Yegâne Hanımla evlendi. Nu evlilikten 1935 de dünyaya gelen evlatları Güngör’ü bir yaşında iken kaybedince, acı hatıraları unutabilmek için 1937’de Balıkesir/Sındırgı’ya tayin isteyerek gitti. Sındırgı’da kızları Rengin doğdu. Ahmet Selahattin Sökmen’in tayini Tekirdağ/Saray’a 1939’da çıkar. 1939’da Bilgin, 02 Eylül 1940 tarihinde ise Engin Sökmen dünyaya geldi. Ahmet Selahattin Sökmen’in tayini 1941 yılı başlarında Manisa/Gördes’e çıkar. Gördes’te de kızları Gülgün dünyaya gelir. Engin Sökmen’in çocukluğu Gördes’te geçer. Babası Ahmet Selahattin Sökmen’in 1947 yılında tayini bu kez Bursa/Mustafakemalpaşa’ya çıkar. Yüzbaşı Sabribey mahallesinde kiralık bir ev tutulur ve Engin Sökmen Taşmektep’e kaydedilir. 1948 yılında başladığı ilkokulda, Saadet Baybalı, Hulusiye Tüzel ve Mefaret Hanım öğretmenleri olur.

Engin Sökmen 1948 yılında İlkokul Birinci sınıfı okuduğu Taş Mektep’teki sınıfta (2019)

Bu arada Mustafakemalpaşa’da Zerrin isimli kız kardeşi doğar. 1950 yılında Züferbey mahallesine taşındıklarından ve Züferbey İlkokuluna nakli olur. Artık öğretmeni Ülfet Saydam’dır. İlkokuldan mezun olunca 1952 yılında başladığı Ortaokul 1953/1954 Eğitim Öğretim yılında statü değiştirerek Muhtelif Gayeli Ortaokul olur. 1954 yılında kardeşi Mehmet Asım Sökmen dünyaya gelir.

Engin Sökmen Mustafakemalpaşa Muhtelif Gayeli Ortaokulunda başarılı dört yılın sonunda mezun olur. Lise eğitimine devam etmeyerek ticarete atılır. 1956 yılında Karşıyaka’da bir bakkaliye dükkânı açar. Ama dükkânından daha fazla, çok sevdiği güvercinler ile ilgilendiğinden dükkânı devam ettiremez.

01 Ocak 1958 de Mustafakemalpaşa Belediyesi Başkâtiplik kaleminde göreve başlar.  İki yıl süre ile başarılı bir şekilde çalıştığı görevinden 1960 yılında askerlik nedeni ile ayrılır. Ankara Mamak Muhabere okulunda asker iken 27 Mayıs darbesi olur. Ankara Radyosu önünde günlerce nöbet tutar. Askerliğini bitirince Mustafakemalpaşa Belediyesindeki işine geri döner. Artık Mustafakemalpaşa Belediyesi Su İşleri bölümünde, Elektrik Tahakkuk Şef’idir. Bu görevini 1964 yılına kadar sürdürür. İçindeki eğitim arzusu devam etmektedir. Fono yabancı dil kursundan “Fransızca eğitimi sertifikası” ile Hürriyet gazetesi halk üniversitesi kurslarından, “Dinler Tarihi” ve “Umumi Kültür” sertifikaları alır.

29 Haziran 1964’de Mustafakemalpaşa Belediyesi’ndeki görevinden Mustafakemalpaşa Endüstri Meslek Lisesi Satın Alma memurluğuna geçer. 24 Nisan 1966 tarihinde Karacabey’li Erfişek sülalesinden Kadriye Hanım ile dünya evine girerler. Vıraca mahallesi Gazhane sokaktaki evlerinde, 1968’de kızı Itır Işılay ve 1969’da ikinci kızı Şenay dünyaya gelir. Engin Sökmen 15 Aralık 1969 tarihinde Mustafakemalpaşa Endüstri Meslek Lisesi Döner Sermaye Saymanı olur. 1971 yılında ise oğlu Ahmet Samim dünyaya gelir.

Engin Sökmen sosyal hayatın her alanında yer almaya çalışmaktadır. Mustafakemalpaşa’nın köklü amatör spor kulüplerinde yönetici olarak 1968 yılından 1984 yılına kadar aralıklarla görev yapar.

1974 yılından itibaren ilçenin mahalli gazetelerinden “Mustafakemalpaşa” Gazetesi’nde “Geçmiş Zaman Olur ki” isimli köşesinde ve İlkadım Gazetesinde aralıklı olarak, Mustafakemalpaşa’nın eski zamanları ile ilgili hatıralarını yazmıştır.

02 Şubat 1984 tarihinde emekliye ayrılarak başladığı Serbest Muhasebeciliği 1996 yılına kadar sürdürür. Engin Sökmen’in en sevdiği hobilerinden biriside avcılıktır. Mustafakemalpaşa Merkez Avcılık ve Atıcılık Derneği’nde 1985-1986 ve 2004-2005 dönemlerinde yöneticilik görevlerinde bulunur.

1997 yılında yapılan ara seçimlerde aday olduğu Mustafakemalpaşa Yunus Emre Mahallesi Muhtarlığını 17 Şubat 1997 de kazanır.  Yunus Emre Mahallesi Muhtarlığını üst üste üç dönem yapar. Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Atatürk İlköğretim Okullarının koruma derneklerinde başkan ve yöneticilik görevlerinde bulunur.

2001 yılında Mustafakemalpaşa Kent Konseyi yürütme kuruluna seçilir. Kent Konseyi Halkla ilişkiler ve Yerel hizmetler komisyonunda görev alarak “Apartman Yönetimi ve Yönetici” kitapçığının hazırlanmasına öncülük eder. 29 Mart 2009 Mahalli seçimlerinde Mustafakemalpaşa Belediye meclis üyeliğine seçilir. 2010 yılında “Geçmiş Zaman Olur ki-Mustafakemalpaşa’dan Hatıralar” kitabı yayınlanır.

2020 yılında Mustafakemalpaşa’da bir Kent Müzesi açılması amacı ile oluşturulan Düzenleme Kurulunda da görev alan üç çocuk ve altı torun sahibi Engin Sökmen Mustafakemalpaşa ile ilgili hatıralarını sosyal medya üzerinden yazmaya devam ederek hatıralarımızı canlı tutmaya ve Mustafakemalpaşa’nın hafızası olmaya devam etmektedir.

Halit ERSÖZ

YORUMLAR
  1. Avatar Necmiye Zeytun dedi ki:

    muhteşem bir hafiza sahibi olmasi yardimsever guleryuzlu ve saygili yapisiyla benim cok deger verdigim buyuyumdur.Benden sana kocaman sevgilergonderiyorum Engin Agbi Daha nice yillar lütfen bizimlekal.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.