DOLAR 8,201
EURO 9,7433
ALTIN 457,783
BIST 1393,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 14°C
Yağışlı

“Gerçek bir dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk”

Atatürkçü Düşünce Derneği Mustafakemalpaşa Şubesi tarafından 10 Kasım’a dair basın açıklaması yapıldı.

“Gerçek bir dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk”

10.11.2020 - 09:50
A+
A-

Basın açıklamasında şöyle denildi;

Tarihte emperyalizmi ilk kez yenilgiye uğratan, Türkiye Cumhuriyeti’nin  Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, bedenen aramızdan ayrılışının  82. yıldönümünde asla tükenmeyecek özlem ve saygıyla anıyoruz.

Mustafa Kemal ATATÜRK, tüm dünyanın saygı duyduğu gerçek anlamda bir dünya lideridir.  Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan diğer liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip, Türk  varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak” hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir.

Öyle ki;  Döneminin liderleri içinde ismini 21. Yy a yazdırabilen tek liderdir.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Kurtuluş Savaşı’ndaki liderliğiyle, planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu Cumhuriyet Devrimi ile tüm mazlum uluslara önderlik yapmış evrensel bir kişiliktir.

Atatürk’ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıları elde etmekte ve bu başarıları da devam ettirmek için üstün gayret göstermektedir.

Doğumunun 100. Yılında UNESCO ‘nun tanımıyla; “Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu“dur.

Bizler Türkiye Cumhuriyet’ inin bekçileri, Atatürk ve değerlerine sahip çıkan yılmaz savunucuları olarak;

Biz O’nu çok sevdik.. ANLADIĞIMIZ için sevdik.

Çanakkale’den Trablus’ a, Şam’dan Muş’a, Sakarya’dan Dumlupınar’ a savaş alanlarında geceleri mum ışığında kitap okuyan bir komutanı hayalimizde canlandırmakta güçlük çektik de sevdik.

Conk Bayırı’ nda ” Size taarruz etmeyi değil ölmeyi emrediyorum.” derken sergilediği cesaret ve adanmışlığa şapka çıkardık da sevdik.

Sakarya’ da dünya harp literatürünü değiştiren “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile sulanmadıkça düşmana terk edilmeyecektir” stratejisine hayran olduk da sevdik.

15 yılda, tek kuruş borç almadan Osmanlı borçlarını da ödeyerek UÇAK üreten bir sanayi ülkesi yaratışını, devlet yönetimine namusu, liyakati ve dürüstlüğü yerleştirişini, israfa asla izin vermeyişini gördük de sevdik.

Konuştuğu dille alakasız bir alfabe ile yüzyıllarca sağdan sola yazmaya zorlandığından okur yazar olamamış bir halkı, kendi dili ve harfleri ile buluşturmasını, ulusuna soldan sağa yazmayı öğreten BAŞÖĞRETMEN olmasını sevdik.

Tarihine yabancılaştırılmış, dilinden koparılmış bir toplumu, dil ve tarih birliği ile ULUSLAŞTIRMA idealini sevdik.

Büyükbaş hayvanlar bile sayılırken nüfustan sayılmayan,sorulduğunda babaların çocuk sayısına katmadığı KADINI eşit yurttaş yapışını, Cumhuriyetin aslında KADIN DEVRİMİ oluşunu, ” Ey Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil başlar üzerinde taşınmaya lâyıksın” deyişindeki isabeti, ” Dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez” diyen yüce gönüllülüğünü, kadirşinaslığını sevdik.

Özgür ve bağımsız ettiği coğrafyanın 10 bin yıllık kültürünü, medeniyetini sahiplenme şuurunu sevdik.

Sanata, sanatçıya verdiği değeri, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” deyişindeki çağdaşlığını sevdik.

Umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır, ben umudumu hiç bir zaman kaybetmedim” diyen millet inancını hep aklımızda tuttuk da sevdik.

Seni çok sevdik Atatürk.

Sevmek için bu kadar neden varken nasıl sevmeyebilirdik ki?

Saygıyla, sevgiyle ,özlemle, minnetle  anıyoruz seni ATATÜRK.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.