Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

Kuş Tutkusunda Sınır Tanımıyor

Mustafakemalpaşa’nın Tatkavaklı Mahallesi’nde yaşayan Salih Türker’in kuş sevdası görenleri hayrete düşürüyor.

Kuş Tutkusunda Sınır Tanımıyor
21 Ekim 2019 - 16:18

Küçük yaşlarda güvercin sevgisi ile başlayan, günümüzde ise güvercin şampiyonluklarının yanı sıra muhabbet kuşu ve papağan üretimiyle süren bu sevda, bir yandan da Türker’e ek gelir kapısı olmuş durumda.

Beslediği 90’a yakın güvercinle birçok yarış şampiyonasında derece alan Salih Türker, bir sezonda 3 adet kupa alarak büyük bir başarıya imza atmış ve bununda haklı gururunu yaşamakta.

Ayrıca 2011 yılından bu yana evinin terasında muhabbet kuşu yetiştiriciliği yapan ve günümüzde 50’ye yakın kafesi bulunan Salih Türker, ürettiği yavru muhabbet kuşlarını petshoplara veriyor.

Geçtiğimiz yıl Gray ve Albino türündeki papağanlarla üretim yapmaya başlayan Türker’in şu an 10 çift papağanı ve bunlardan doğmuş olan 15 civarında papağan yavrusu mevcut. Türker, dünyaya gelen papağan yavrularına özenle bakıyor.  Kısa süre içerisinde de ürettiği papağanları sahiplendirme yoluna gideceğini belirtiyor.

Kuş bakımını bir tutku olarak ifade eden Salih Türker; “Uçurduğum güvercinlerin geri dönüşünü izlemek paha biçilemez bir duygu. Yorucu ve zaman harcanması gereken bir iş olmasına rağmen kuş bakımı ve üretimi benim için vazgeçilmez bir uğraş. Muhabbet kuşu ve papağan üretimi oldukça da masraflı. Bir papağanın aylık gideri 100 TL’yi buluyor. Yaşam alanı konforunu sağlamak ise ayrı bir mesele. Lakin yavru almak, onları büyütmek ve çocuklarımın da kuş sevgisini görmek benim için dünyalara bedel. Sahiplendirme yöntemiyle kuşların bakım masraflarını çıkarmaya çalışıyorum. Çocuklarımın da ileride bu sevgi ve tutku ile büyümesi ise en büyük hayalim” şeklinde konuştu.

Haber: Gökhan ÖZHAN

REKLAM ALANI 3

(728x90px)

© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by