DOLAR 8,661
EURO 10,3502
ALTIN 494,871
BIST 1409,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 30°C
Mevzi Sağanak

Mustafakemalpaşa CHP’den Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru geçtiğimiz günlerde Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden eski imam hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mustafakemalpaşa CHP’den Suç Duyurusu

04.06.2021 - 13:31
A+
A-

Başkan Kuru saat 10:30’da Mustafakemalpaşa Adliyesi’ne partililerle birlikte giderek suç duyurusunu savcılığa teslim etti.
Başvurusunun ardından ise bir basın açıklaması düzenledi:


İşte suç duyurusu metninin tamamı:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA GÖNDERİLMEK ÜZERE MUSTAFAKEMALPAŞA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ : SERDA TANDOĞAN KURU
Cumhuriyet Halk Partisi Mustafakemalpaşa İlçe Başkanlığı
Mustafakemalpaşa/BURSA

ŞÜPHELİ : MUSTAFA DEMİRKAN (Adresi bilinmemektedir.)
KONU: Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret (5816 S.k. md.1,2),
Halkı kin ve düşmanlığa tahrik aşağılama (5237 S.k. md. 216)
SUÇ TARİHİ : 28.05.2021
ŞİKAYET KONUSU : Mustafa Demirkan isimli şahsın 28 Mayıs 2021 günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen programda Cumhuriyetimizin kurucusu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret dolu sözleri, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılması istemi ile kamu davası açılması talebimizdir.
AÇIKLAMALAR: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderidir. Yalnızca milletimizin değil tüm dünyanın saygı gösterdiği bir liderdir. Mustafa Demirkan isimli imam, 28 Mayıs günü Ayasofya Camii’nde gerçekleşen programda yaptığı konuşmasında doğrudan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmiş ve bu hakaretler kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine emanet edilen koltukları işgal eden şahıslar tarafından sessizce dinlenilmiştir. Şüpheli Mustafa Demirkan “Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir. Yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma.” ifadesini kullanmıştır. Mustafa Demirkan’ın sözleri salt düşünce açıklamasının ötesinde Atamızın sahsına ve hatırasına yönelik hakaret içeren ifadelerden oluştuğu ortadadır.
Şüphelinin eylemi 5816 sayılı Atatürk Aleyhine istenen Suçlar Hakkında Kanunu’nun 1. Ve 2. Maddesini ihlal etmektedir.

5816 sayılı Atatürk Aleyhine işlenen Suçlar Hakkında Kanunu’nu;

“Madde 1-Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Yukardaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır. Madde 2- Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.,” hükümlerini içermektedir. Şüpheli şikayete konu ifadesi ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin sınırları dışına çıkarak, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e iftira ederek, onu “zalim” ve “kafir” gibi yakıştırmalara maruz bırakmış, manevi hatırasına hakaret etmiştir. Anayasamızın 26. maddesinde düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ile bu hürriyetin sınırları hakkında düzenleme yapılmıştır.
“MADDE 26 – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir. Bu hürriyetlerin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabilir. Haber ve düşünceleri yayma araçlarının kullanılmasına ilişkin düzenleyici hükümler, bunların yayımını engellememek kaydıyla, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetinin sınırlanması sayılmaz.” hükmü de dikkate alınarak, Anayasanın 2,13,14 ve 26/2 maddeleri AİHS’nin 10/2. ve 17. maddeleri ile birlikte değerlendirildiğinde, hürriyetlerin demokratik bir toplumda, zorunlu tedbirler niteliğinde olarak, ulusal güvenlik, toprak bütünlüğü, kamu güvenliği ve düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın, ahlakin, başkalarının şöhret ve haklarının korunması, gizli kalması gereken haberlerin yayılmasına engel olunması veya yargı gücünün otorite veya tarafsızlığın korunması için kanunla öngörülen bazı biçim koşullarına, sınırlamalara ve yaptırımlara tabi tutulacağı açıktır. İftira, küfür, onur, şeref ve saygınlığı zedeleyici söz ve beyanlar, nefret, ayrımcılık, düşmanlık yaratmaya yönelik bulunan ifadeler, düşünce özgürlüğü ve ifade hürriyeti bağlamında hukuki koruma görmemekte, suç sayılmak suretiyle cezai yaptırımlara bağlanmaktadır. Ayrıca şüpheli Mustafa Demirkan tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak paydası olan Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sarf edilmiş sözler tamamen toplumu kışkırtmaya, ayrıştırmaya yöneliktir. Şüpheli müsnet eylemiyle TCK 216 Madde bağlamında “halk kin ve düşmanlığa tahrik etme suçundan da yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Şikayet olunan şahsın bu eylemi devletimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yurttaşı olan şahsımı ve yaşananlara kamuoyuna yansıyan haberler ile şahit olan birçok yurttaşı da infial haline getirecek bir menfi etki yaratmıştır.

İSTEM VE SONUÇ : Yukarıda arz ve izah edilen ve re’sen tespit olunacak nedenlerle, şüphelinin eyleminin S816 sayılı Atatürk’ü Koruma Kanunu ve TCK’nın 216. maddesini ihlal etmesi nedeniyle şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ederim. 04.06.2021
MÜŞTEKİ SERDA TANDOĞAN KURU

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.