DOLAR 7,8653
EURO 9,3051
ALTIN 482,945
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 23°C
Sağanak Yağışlı

Mustafakemalpaşa Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü hayatlara dokunuyor

Pandemi ve beraberinde gelen sosyal sorunlar sonrasında çalışmalarıyla vatandaşa dokunan Mustafakemalpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’ni ve hizmetlerini kurum müdürü Berna Olca ile konuştuk.

Mustafakemalpaşa Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü hayatlara dokunuyor
14.06.2020 - 14:56
A+
A-

Merhaba Berna Hanım. Bize Sosyal Hizmet Merkezi’ni tanıtabilir misiniz?

Merhaba. Sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesinden, çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir arada ve en kolay ulaşılabilir biçimde sunulmasından sorumlu sosyal hizmet kuruluşları Sosyal Hizmet Merkezi olarak tanımlanmaktadır. Mustafakemalpaşa’da da bu çalışmalarımızı yapmaya çalışıyoruz. Mustafakemalpaşa genelinde ihtiyaç sahiplerini tespit ederek çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler ile ailelerine yönelik hizmetlerimizi sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca 18 yaş altındaki çocuklara da danışmanlık desteği vermekteyiz.

Peki, sunduğunuz bu hizmetlerden herkes faydalanabilir mi?

Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak toplumsal yaşamda güçlük çeken, ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayamayan her vatandaş, sosyal hizmetten faydalanabilir. Bu açıdan kurumumuz belirtilen şartlar dahilinde herkese yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Müdürlüğünüzde ne tür destekler sunulmaktadır?

Müdürlüğümüz başta özel gereksinim gurupları olmak üzere her vatandaşa hizmet sunmaktadır. Müdürlüğümüz kapsamında bulunan uygulama birimimiz ailelere ihtiyaç duyduğu hizmet modeline uygun olarak çalışmalar yürütmektedir. Yapılan incelemelerde özel gereksinim guruplarında olan vatandaşlarımıza ise; sosyal ve ekonomik destek, engelli-yaşlı evde bakım hizmeti, kurum bakımı, eğitim ve danışmanlık, aile danışmanlığı, rehberlik, doğum yardımı hizmeti, şehit yakınları ve gazi hakları, kadın hizmetleri ve çocuk hizmetleri konularında hizmet sunulmaktadır. Ayrıca Engelli Kimlik kartı başvuruları da yine kurumumuz tarafından alınmaktadır.

Pandemi süreci ve öncesinde desteklerden kaç aile yararlandı?

Müdürlüğümüz çocuk endeksli olduğu gibi dezavantajlı konumda olan kişi ve ailelere yönelik de her zaman takip ve tespit çalışması yapmaktadır. Sadece pandemi sürecinde müdürlüğümüzce 176 aileye çocukların bakımını desteklemek için Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti sunduk. Pandemi öncesinde 2017 yılından bu yıla kadar, yılda ortalama 500 aileye çocukların bakımını ve temel ihtiyaçlarını karşılaması için ekonomik destek sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.

Engelli – yaşlı evde bakım hizmeti konusunda ise Mustafakemalpaşa’da genel durum nasıl?

Müdürlüğümüzün engelli evde bakım hizmetinden Sağlık Kurulu Heyet Raporu en az % 50 ağır engelli olan ve asgari düzeyde bakım ve ihtiyaçlarını karşılayamayan, ihtiyaçlarının karşılanmasında başka birinin desteğine ihtiyaç duyan engeli ve yaşlı vatandaşlarımız faydalanmaktadır. Evde Bakım Hizmeti kapsamında Mustafakemalpaşa’da yaklaşık 750 aile yararlanmakta.

Maddi destek dışında sağlanan imkanlar neler?

Müdürlüğümüz ihtiyaç duyan bütün vatandaşlarımıza eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu kapsamda ilçemizde ikamet eden vatandaşlara evlilik öncesi eğitim, aile içi iletişim, aile içi şiddetin engellenmesi eğitimi, kadına karşı şiddetin önlenmesine ilişkin eğitimler verilmektedir.

Kadına karşı şiddet dediniz. Bu konuda ne tür çalışmalar yürütülüyor?

Bakanlığımız başta olmak üzere il Müdürlüğümüz ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz toplumsal yaşamın mimari olan kadına ayrı bir önem vermektedir. Bu kapsamda müdürlüğümüz kadın konuk evi, şiddet önleme ve izleme merkezi kuruluşları ile ilgili rehberlik ve bilgilendirme yapılmakta, ihtiyaç halinde Şiddet Önleme Merkezi’ne yönlendirilmektedir. Ayrıca şiddet mağduru veya şiddete uğrama riski bulunan vatandaşlarımız için 6284 sayılı kanun kapsamında koruyucu ve önleyici çalışmalar yapılmaktadır.

Korunmaya muhtaç ve suça sürüklenen çocuklar için yapılan çalışmalar neler?

Müdürlüğümüz tarafından bakım ve ihtiyaçlarının karşılanmaması halinde korunmaya muhtaç çocuk statüsüne düşecek olan çocuklarımız, bakım ve koruma altına alınmadan ailesi yanında desteklenmektedir. Yapılan koruyucu ve önleyici çalışmalar ile çocuklarımızın dezavantajlı duruma düşmesi engellenmektedir. Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından suça sürüklenen çocuklarımızın toplumsal yaşamdan kopmasının engellenmesi ve eğitimlerinin sağlanması amacı ile danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır.

Doğum yardımı hizmetinden kimler yararlanabilir?

Doğum yardımından 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğan çocuklar için ve bir sefere mahsus olarak yararlanılabilmek mümkün. Bu kapsamda doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve/veya daha fazla olduğunda ise 600 TL tek seferlik ekonomik destek sağlanmaktadır.

Tüm bu hizmetlerin ve doğum yardımı haklarının bilinmesi, yararlanılması konusunda Mustafakemalpaşa’da süreç nasıl ilerliyor?

Şu anda pandemi süreci olduğundan dolayı çalışmalarımızı belirli tedbirler kapsamında gerçekleştiriyoruz. Pandemi öncesinde eğitimlerle, ev ziyaretleriyle tüm vatandaşlarımıza ulaşmaya, haklarının neler olduğunu ve müdürlüğümüz hizmetlerinden hangi şartlar dahilinde yararlanabileceklerini aktarmaya çalışıyorduk. Bundan sonra da tedbirler dahilinde çalışmalarımız devam edecek.

Berna Hanım paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyor, yeni görevinizde başarılar diliyoruz.

Ben de Paşada’ya kurumumuza yer verdiği için teşekkür ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.