Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖREX FUARINA KATILIM SAĞLADI

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası 23 – 27 Ekim 2019 tarihler arasında Antalya Ticaret Borsası’nın ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur’ sloganıyla bu yıl 10’uncusunu ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, fuarında bu yıl yine stant açarak katılım sağladı.

MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖREX FUARINA KATILIM SAĞLADI
06 Kasım 2019 - 15:55

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası adına fuara; Yönetim Kurulu Başkanı Tekin UZKINAY, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim ÖZMEN, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Halim YAVUZ, Yönetim Kurulu Üyesi Fatih ERBAY, Meclis Başkan Yardımcısı Suat KIRAY, Meclis Üyeleri Abdullah YAĞIZ, Fevzi OKUMUŞ, Halil SAİP, Sinan TAŞKIN, Soner DADAK, Yusuf BOZACI ve Genel Sekreter Birol DENİZLİ katıldı.

Katılımının yoğun olduğu standımızda İlçemizin yöresel ürünlerinden Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı, Azatlı Toz Biberi, İlçemizin domatesleri ile üretilen Tat Gıdanın Domates Salçası, ve diğer ürünleri ile Özcan Kolonya’nın ürünlerinin yer aldı.

Türkiye’nin ilk yöresel ürünler fuarının açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARAK, TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Valisi Münir KARANOĞLU, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, fuara ev sahipliği yapan Ali ÇANDIR ve Antalya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut ÇETİN ve il ve ilçe Oda Borsalardan gelen Oda/Borsa Başkanları yer aldı.

Açılışta konuşan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU;
Bu topraklardan çıkan ürünlerin değerini önce bu toprağın insanlarının bilmesi gerektiğini, aksi takdirde ürünlerin dış pazarda anlam ifade etmeyeceğini vurguladı.
Türkiye’nin, dünyada çok az coğrafyaya nasip olan ürün zenginliğine sahip olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü de Anadolu topraklarında yatıyor. Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkacaksınız.” ifadelerini kullandı.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de 200 çeşit peynir bulunduğuna ancak İtalya, Fransa ve Hollanda’nın tek bir peynir çeşidiyle markalaştıklarına dikkati çekerek, bu ülkeler yılda 3-4 milyar dolarlık peynir ihraç ederken Türkiye’nin 100-200 milyon dolarda kaldığını” söyledi.

Coğrafi işarete sahip bir ürünün fiyatının Avrupa’da ikiye katlandığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “İnsanlar, yerel olana, doğal olana daha fazla ilgi duyuyor, daha fazla para ödüyor. Dolayısıyla bu işe mutlaka odaklanın ve markalaştırın. e-ticaret ve e-ihracat ile tüm dünyaya bunları gönderin.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Tekin UZKINAY Yörex fuarı ile ilgili Antalya’daki yöresel kanallara röportaj yaparak değerlendirmede bulundu, yöresel ürünlerimizi her fırsatta vurguladığı gibi yöresel ürünlerimizi önce ulusal, ardında da uluslararası alanda tanıtıp markalaştırmak ve ticari hacmini genişletmek amaçlarında olduğunu belirtti.

81 ilin katılım sağladığı fuara bu yıl 276 bin katılım sağladı.

REKLAM ALANI 3

(728x90px)

© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by