DOLAR 8,551
EURO 10,1637
ALTIN 496,666
BIST 1413,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 38°C
Sıcak

Mustafakemalpaşa’da hastane asra varan efsane

26.09.2020 - 10:03
A+
A-

İnsanlar binlerce yıldır, her dönemde sağlıkla ilgili konularla yakından ilgilenmiş, dertlerine, hastalıklarına her zaman çare aramışlardır. Şifalı olduğu düşünülen bitkiler, otlar ve baharatlardan, modern ilaçlara, büyü, şaman ve benzeri uygulamalardan eğitimli hekimlere ulaşana kadar birçok sosyal süreç yaşanmıştır. Yaşanmaya da devam etmektedir.

Sağlık olgusu; bugünlerde, bu aylarda şehrimiz ve ülkemizin gündeminde her zamankinden daha fazla yer tutmakta, sağlıkla ilgili konular toplum tarafından biraz merakla ve biraz da kaygıyla derinden izlenmektedir.

Ülkemizde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden beri var olan Darüşşifa, Bimarhane ve benzeri sağlık kuruluşu uygulamalarının dışında, yaygın anlamda sağlık teşkilatlarının başlangıcı 1861 yılında çıkarılan “Belediye Tabipliği” tüzüğü ile olmuştur. Bu tüzüğü takiben ülkemizin birçok yerinde belediye tabiplikleri kurulmuş ve halka sağlık hizmeti verilmeye başlanmıştır. Mustafakemalpaşa (Kirmasti) kazasında da 1881 yılda kurulan belediye teşkilatını takip eden yıllarda kurulan teşkilatlarda, belediye tabipleri hizmet vermeye başlamışlardır. Belgelerden (*) (*Yerel Basında Sağlık Olgusu, M. Çubukcu, H. Ersöz) 1898 yılında Belediye Tabibi Niyazi Efendi’nin, 1907 yılında Belediye Tabibi Estarani Haralambo Efendi’nin ve 1912 yılında da Fuat Efendi’nin kasabada belediye tabibi olarak çalıştıklarını ve belediye tabipliğinin bir kurum olarak o dönemlerde var olduğunu anlıyoruz.

1936 yılında da tüm Türkiye genelinde daha faal hale getirilen Hükümet Tabiplikleri ülkede hizmet vermeye başlamışlardır. 1937 ve 1946 yıllarında Mustafakemalpasa’da da hükümet tabiplerinin varlıklarını belgelerde, kaynaklarda görmekteyiz. Yerel anlamda bir hastanenin (veya doğumevinin) gerekliliğinin ifadesini veya talebini, Mustafakemalpaşa’da ilk kez 1948 yılında (Yaklaşık 72 yıl önce) bir mahalli gazete yazısından okumaktayız.

22 Temmuz 1948 tarihli Dirlik gazetesinde Ziya Tamburacı; “…iyi bir yaşama imkanı hazırlamak için ne kadar uğraşıyorsak, hayatın mebdei (başlangıcı) için de o kadar uğraşmanız gerekir. Bir insan doğmalıdır ki yaşayabilsin. Bu bakımdan, bir şehirde evvela bir doğumevi kurulması icabeder. Zira, doğumlarda %50’den ziyade doktor müdahalesine, yani lavtaya (Doğumda kullanılan bir araç) ihtiyaç vardır.

İlçemizin en mühim eksiklerinden birini, hatta birincisini teşkil eden doğumevi, aynı zamanda diğer bütün işlerden daha az paraya mal olacaktır. İşittiğime göre, belediyemizin bir doğumevine lazım olan mükemmel bir takım tıbbi alatı varmış ve bu alet harpten evvel 1200 liraya alınmış ki bugün en aşağı 8 – 10 bin lira demektir. Her parçası bir hayatının kurtulmasına yarayacak olan bu aletlerin böyle beyhude yere tozlanması da ayrı bir kayıp. Faal ve başarıcı belediye başkanımızın ve mesai arkadaşlarının bu mühim ihtiyacı da gözden uzak tutmayacaklarını biliyor ve bir an evvel teşebbüse geçmelerini temenni ediyoruz..” diyerek halkın önemli bir talebini anlatmış, konuyu ilçenin gündemine taşımıştır.

Bu ve benzeri talepleri takiben 1952 yılında başlanan Sağlık Merkezi’nin inşaatı 5 Temmuz 1958 tarihinde tamamlanmış ve merkez, ilçe halkının da büyük desteğiyle hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluştaki başhekim Dr. Hüsnü Göksel’dir. 1965 yılında İlçe Sağlık merkezine Mustafakemalpaşa’nın efsane hekimi Dr. M. İlhami Şanal, Genel Cerrah olarak atanır. Dr. Şanal bir süre sonra başhekim olduğu hastanede,1981 yılındaki vefatına kadar büyük bir başarı ve fedakarlıkla çalışır. Yarım asır geçtiği halde çabaları ve yaptıkları hala dillerdedir.

1983 yılında halkın da büyük desteği ile yapılan 180 yataklı yeni bir hastane hizmete açılır. Başhekim Dr. Yunus Kurtoğlu’dur. Yıllar İçinde sayısız çalışanın hizmet verdiği, Dr. Başar Dülger, Dr. Seyit Güngör, Dr. Erol Bağcivan gibi iz bırakan başhekimlerin de çalıştıkları ve tüm çalışanların, çalıştıkları dönemlerde büyük başarılar gösterdikleri hastane, 2015 yılında şehrin bir kaç kilometre güneyinde yeni, büyük ve modern bir hizmet binasına kavuşur.

200’den fazla hasta yatağı, poliklinikleri, ameliyathaneleri, yoğun bakımları, acil servisi ve en ileri teknik donanımları ile çağa uygun modern bir yapıdır bu hastane. Günümüzde de Mustafakemalpaşa’ya ve çevre ilçelere, Başhekim Dr. Asuman Erdinçoğlu yönetiminde sağlık hizmeti ve desteği vermeye devam etmektedir.

1900’lü yıllardan, 2000’li yıllara, 1898 yılından, 2020 yılına bir efsanedir bu ilçede hastane… Sağlık hizmetleri, belediye ve hükümet tabiplikleri, dispanserleri, merkezleri, hastaneleri… Her gün bir önceki günden daha yaygın, daha ulaşılabilir, daha nitelikli, daha güzel, daha yapıcı…

Dr. Murat Çubukçu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.