Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

Nepal Hükümeti’nden ‘Everest’ Kararı

Dünyanın en yüksek noktası olan 8848 metrelik Everest’e çıkmak isterken son 1 yılda 11 kişi öldü.

Nepal Hükümeti’nden ‘Everest’ Kararı
322 Kişi Gördü
18 Ağustos 2019 - 8:30

Dünyanın en yüksek noktası olan 8848 metrelik Everest’e çıkmak isterken son 1 yılda 11 kişi öldü.

Nepal Hükümeti yeni tırmanış sezonu için yeni kararlar aldı. Buna göre; dağcıların tırmanış izni alabilmesi için önce ‘tecrübelerini kanıtlamaları’ gerekecek. Fiziksel testler yapılacak.

Ayrıca bir dağcının izin alabilmek için, Nepal sınırları içinde en az 6500 metre yüksekliğindeki bir başka zirveye çıkmış olması gerekiyor.

Bu yıl Everest’e tırmanış sezonunda rekor sayıda kişi hayatını kaybederken, zirveye çıkan Kanadalı deneyimli dağcı Eila Saikaly dünyanın en yüksek noktasında karşılaştığı manzarayı anlatırken “Son derece kalabalıktı. İnsanlar cesetleri çiğneyerek ilerliyordu” demişti.

23 Mayıs sabahı zirveden önceki son aşama olan Hillary Step’e çıkan Kanadalı film yapımcısı Elia Saikaly, günün ilk ışıklarında bir dağcının cansız bedeniyle karşılaştıklarını, ‘böyle bir yükseklikte başka çareleri olmadığı için ekibiyle birlikte tırmanmaya devam ettiklerini’ söyledi.

Saikaly, Instagram’da tırmanışın son saatlerini “Yukarıda gördüklerime inanamadım. Ölüm. Kaos. Sıra sıra insanlar ve 4. Kamp’taki çadırlarda ölüler. Geri çevirmeye çalıştığım insanlar da sonunda öldü. Sürüklenerek indirilen insanlar vardı. Cesetleri çiğniyorlardı. Zirve gecemizde sansasyonel haberlerde okuduğunuz her şeyi yaşadık” diye anlattı.

Bu yılki tırmanma sezonu kayıtlara en fazla ölümün yaşandığı dördüncü dönem olarak geçti.

REKLAM ALANI 3

(728x90px)

© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by