DOLAR 7,4642
EURO 9,024
ALTIN 437,782
BIST 1524,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 1°C
Yoğun Kar Yağışlı

Taş Mektep’ten Zirveye; Ali Hersek

12.07.2020 - 13:16
A+
A-

Bosna ve Hersek Bölgeleri

 

1463 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilen Bosna, kuzey kısımdaki daha geniş Bosna ile Neretva nehri havzası ve güney bölgelerini içine alan Hersek olarak iki ayrı sancak olarak Osmanlı yönetimine yüzyıllar boyunca bağlı kaldı. 1878 yılında Bosna Hersek Avusturya-Macaristan yönetimine geçtiyse de, Bosna-Hersek’teki Osmanlı Devleti’nin hakları 1908’deki kesin ilhaka kadar resmen devam etti.

İşte bu çalkantılı dönemde Hersek’te yaşayan Evlad-ı Fatihan’dan Ali Efendi yabancı egemenliğinde yaşamaktansa Osmanlı Devletinin hâkim olduğu topraklara göç etmeye karar verir ve Edirne’ye göç ederek yerleşir. 1906 yılında Edirne’de evladı Mehmet dünyaya gelir. Mehmet 5 yaşına geldiğinde ise Balkan Savaşı başlar. Yunan ve Bulgar orduları Edirne’yi işgal ederler. Bunun üzerine Bosna Hersek’li Ali Efendi Edirne’den de göç etmek zorunda kalır ve Hüdavendigar Vilayetine gelerek Kirmasti’ye (Mustafakemalpaşa) yerleşir. Kirmasti’yi seçme sebebi ise, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı (93 harbi) sebebiyle göç etmek zorunda kalan göçmenlerinin yerleştirildiği topraklardan olmasıydı. Kafkasya ve Rumeli’ den gelen göçmenler Kirmasti’deki köylere yerleştirildiği gibi yeni yerleşim yerleri de kurmuşlardı. Kirmasti, göçmenlerin önceden yaşadıkları coğrafyaya benzediğinden bu topraklarda yaşamaktan memnun idiler.

Bosna Hersek’li Ali Efendi ve ailesi ile Kirmasti kasabası merkezine yerleşir. Fakat aynı günlerde Balkan savaşının acıları henüz daha sona ermemişken I. Dünya Savaşı başlar. Bosna Hersek’li Ali Efendi ve ailesi I. Dünya Savaşı ve ardından Milli Mücadele yıllarının zor günlerini Kirmasti’de geçirirler.

Cumhuriyet’in ilanından sonra çalkantılı yıllar bitmiş ve bu süreçte Bosna Hersek’li Ali Efendi ile eşi Fatma Hanım, oğulları Mehmet’le birlikte Kirmasti’de daha iyi bir ortama kavuşmuştu. Evleri Yüzbaşı Sabribey Mahallesi Karacabey Caddesinde, günümüzdeki Kalkandelen ekmek fırınının yanında idi. Boşnak Mehmet Hersek Efendi, Mustafakemalpaşa Karşıyaka’daki eski Sümerbank binasının karsısındaki Tarım Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştı. Tarım Müdürlüğünün evrak dağıtım işlerini yapıyordu. 1928 de oğlu Mehmet 22 yaşında iken, yine Bosna’dan Kirmasti’ye göç edip yerleşen Bosnalı Ali Bey’in 1910 Bosna doğumlu kızı 18 yaşındaki Şerife ile evlendi.

Boşnak Ali Efendi ve ailesi 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilip 2 Ocak 1935′te yürürlüğe giren Soyadı Kanunu gereği “Hersek” soyadını alarak köklerini soy isimlerine nakşetmişlerdi.

Bosna Hersek’li Mehmet Hersek ile eşi Şerife Hanım dokuz çocuk sahibi oldular. Bu çocuklar ise, Hamide (1930), Samiye (1933), Salih Zeki (1935), Halil İbrahim (1939), Ali (1941-6 ay yaşadıktan sonra vefat etti.)Mehmet Cemil (1943), Ali Hersek (23 Nisan 1944), Zekiye (1946) ve Cemile (1951)’dir.

En küçük erkek çocuk olan Ali Hersek diğer kardeşleri ile Mustafakemalpaşa’da mutlu bir çocukluk geçirdi. İlkokul çağına gelince Yüzbaşı Sabribey Mahallesindeki Taşmektep’te ilkokula başladı. İlkokulun avlusunda arkadaşları ile futbol oynamayı çok seviyordu. Taşmektep avlusunda başladığı futbol tutkusu, ileride kendisine Mustafakemalpaşa’nın futbol akımında yer almasına ve Ankara’da kulüp başkanı olmasını sağlayacak ilk adım olmuştu.

Ali Hersek’in futbol tutkusunun başladığı Taşmektep avlusu

 Ali Hersek sınıfın en başarılı öğrencilerinden birisi idi. O yıllarda son sınıf sonunda yapılan ilkokul bitirme sınavında da başarılı olarak “başarı şahadetnamesini” aldı.

İlkokulu bitirince günümüzdeki Öğretmenevinde bulunan Mustafakemalpaşa Muhtelif Gayeli Ortaokuluna başladı. Ali Hersek ortaokulda ön plana çıkan bir öğrenciydi. Çok zeki ve doğru bildiği konuyu savunmada çok inatçıdır. Ortaokulda tüm öğrencilerin saygı besledikleri ama çekindikleri için rahat konuşamadıkları matematik öğretmeni ve okul Müdürü Mehmet Birsen’in dahi yanlışını bulup ve bunu kabul ettirecek kadar kendine güvenen bir kişiliğe sahiptir. Ali Hersek okul yıllarında derslerdeki başarısı, zekiliği yanı sıra kısık bir sesle fakat bağırarak konuşan bir öğrenci olarak dikkat çekiyordu.

Ali Hersek okul tatil olduğu zamanlarda ise eniştesinin manifatura dükkânında çırak olarak çalışmaktadır. Yaz tatilinde çıraklık yanında Hamzabey Camisine giderek Kur’an-ı Kerimi hatmeder. Mustafakemalpaşa’nın sıcak ve nemli yaz günlerinde her fırsat bulduğunda Mustafakemalpaşa’yı ortadan ikiye ayıran Kirmasti çayına sık sık giderek yüzücülüğünü geliştirmiştir.

Futbolcu Ali Hersek

Ali Hersek Ortaokulu bitirdiğinde Mustafakemalpaşa’da lise olmadığından ilçeye yakın olarak görülen Edremit Lisesi’nin yatılı imtihanına girer ve kazanır. Edremit Lisesi’ne yatılı kayıt yaptırarak Mustafakemalpaşa’dan ve ana baba ocağından ilk defa ayrılarak lise eğitimine başlar. Lise yıllarında da başarılı bir öğrencidir. Zamanında ve yüksek notlar ile liseden mezun olur.

Liseden mezun olduktan sonra Nisan 1960 da Mustafakemalpaşa Tekel Müdürlüğü’nde işe girerek iki ay çalışır. Daha sonra D.S.İ. Bursa I. Bölge Müdürlüğü Mustafakemalpaşa Şubesi Başmühendisliğinde işçi olarak 20 Mayıs 1960 ile 22 Eylül 1960 tarihleri arasında çalışır. 29 Temmuz 1961 tarihinde babası Mehmet Hersek vefat edince artık ailesinin yükünü diğer erkek kardeşleri birlikte sırtlaması gerekmektedir ve üniversite hayalleri sekteye uğramıştır. 10 Temmuz 1964 tarihinde çalışmaya başladığı Susurluk Şeker Fabrikası’ndan 29 Haziran 1965 de ayrılır.

Ali HERSEK

 Ali Hersek 09 Temmuz 1966 da Ankara D.S.İ. V. Bölge Müdürlüğü’nde işe başlar. 1967 yılında ise Hidrolog olarak Ankara Planlama Grup Amirliği’nde çalışmaya başlar. Babasının ölümü nedeniyle gerçekleştiremediği üniversite hayalini gerçekleştirmeyi arzulamaktadır. Çalışırken okuyabileceği Yükseliş Mimar Mühendislik bölümüne 23 yaşında 10 Ağustos 1967’de kaydını yaptırır. Hem çalışıp hem de altı yıl süre ile öğrencilik yapar. Yüksekokul günlerinde de aktif bir yapısı vardır. Okulda Serhat Öğrenci kulübünü kurar ve başkanlığına seçilir. Özel Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olunca Hidrolog olarak çalıştığı Ankara Planlama Grup Amirliği’nden askerlik nedeniyle 01 Mayıs 1974 tarihinde ayrılır. Askerliğini Yedek Subay olarak yapar.

1975 yılında, Etibank inşaat Dairesi Başkanlığında Proje mühendisi olarak göreve başlar. Bu görevleri yaparken sosyal hayatının hep içerisinde olmuştur. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’ni kurup Başkanlığı’na seçilmiştir. Futbol oynamaya devam etmiş ve Petrol Ofisi Spor kulübü başkanlığı yapmıştır. Futbol Adamları Derneği Ankara Şube Başkanlığı’nda görevinde de bulundu.

İşletme yönetimi üzerine Yüksek Lisansını ve Devlet Lisan Okulu Fransızca Bölümünü tamamlar. 1976 yılındaYSE 16. Bölge Müdürlüğüne atanır. Bu görevinden sonra da Köy Hizmetleri 14. Bölge Müdürlüğü, Petrol Ofisi Genel Müdür Teknik Yardımcılığı ve Baş Müşavirliği görevlerinde bulunur. Bu görevlerinden sonra TEMSAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapar. Enerji Bakanlığı Müşavirliğine getirilir ve bu görevinden emekli olur.

Emekli olduktan sonra siyasete girer. Fazilet Partisi Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunur. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ankara İl Kurucular Kurulu Üyesi olur ve Ankara İl Başkan Yardımcılığına getirilir. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ankara İl Başkanı Ersönmez Yarbay’ın 3 Kasım seçiminde milletvekilliği adaylığını koymak üzere istifa etmesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)  Ankara il yönetim kurulunda 10 Ağustos 2002 tarihinde yapılan seçimde Ali Hersek oy birliği ile il başkanlığına getirilir. Siyaset hayatını çok uzun sürmez. Evli ve 2 çocuk babası olan Ali Hersek 25 Nisan 2005’de Ankara’da vefat eder. Cenazesi Mustafakemalpaşa’ya defnedilir. Ali Hersek vefat ettiğinde diğer erkek kardeşleri de vefat etmiş olup, dört kız kardeşi ise yaşıyordu.

Ali Hersek’in erkek kardeşlerinden en büyük olan Zeki Hersek, Yüzbaşı Sabribey Mahallesi Karacabey caddesinde bakkaliye dükkânı işletmiş ve daha sonra balıkçılık yapmıştır. Diğer ağabeyi İbrahim Hersek Orman Fakültesini bitirerek yıllarca Orman Bölge Şefi olarak çalıştı. Bir diğer kardeşi Cemil Hersek ise Gençlik Spor kulübünü çalıştırmış ve balık pazarında balıkçılık yapmıştır.

Mustafakemalpaşa’dan yetişerek işçi, futbolcu, hidrolog, İnşaat Mühendisi, Petrol Ofisi spor kulübü başkanlığı, YSE Bölge Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Bölge Müdürü, Petrol Ofisi Genel Müdür Teknik Yardımcısı ve Baş Müşaviri, TEMSAN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşaviri olarak görev yapmıştır. Emekliliğinde siyasete atılmış olan Ali Hersek hayatta başarılı işler gerçekleştirmiş ve her anını dolu dolu yaşamış bir Mustafakemalpaşa’lı idi. Kendisini rahmetle anıyorum.

Halit ERSÖZ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.