Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

Uzmanlardan Uyarı: Balığın Yanında Sakın Roka Yemeyin!

İşte asla birlikte tüketmemeniz gereken besinler…

Uzmanlardan Uyarı: Balığın Yanında Sakın Roka Yemeyin!
20 Ağustos 2019 - 11:41

Roka ve balık
Roka ve balık yüksek miktarda vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Özellikle roka tam bir demir deposudur. Ancak iki besin aynı anda tüketilince roka sayesinde vücuda giren demir maddesi Balık yüzünden hızlı emilime uğrayarak vücuttan atılır. Bu da demir oranını düşürebilir.

Yoğurt ve turp
İçerdiği asit maddeler başka bir asit madde ile aynı ortamda bulunduğunda zehirlenme etkisi yapabiliyor. Turpta içerdiği asitli ve gazlı maddeler yüzünden yoğurtla beraber tüketildiğinde mide de yanma gibi rahatsızlığa neden olur. Ayrıca taze olmayan balıkla da yoğurt ya da süt ürünü tüketilmemelidir. Çünkü taze olmayan balıktaki vitaminler yoğurdun asidi ile birleşince zehirlenme etkisi yapar.

Süt ve tavuk
Süt ve tavuk aynı maddeleri içerdikleri için aşırı protein ve kalsiyuma neden olabilir. Ayrıca sütün içerdiği laktik asit tavuğun mide ekşimesine neden olur.

Nar ve kırmızı et
Tuzlanmış et ile beraber nar veya üzüm gibi meyvelerin tüketilmesi önerilmez. Nedeni bu meyvelerin kan yapıcı özellikleri ile kırmızı etin aynı olmasıdır. Fazla kan yapıcı madde alerjiye sebebiyet verebilir.

Sirke ve pirinç
Pirinç, lifli içeriğe sahip olduğundan oldukça faydalıdır. Ancak sirke içeren turşu gibi yiyeceklerle beraber tüketildiğinde pirinç bu özelliğini kaybeder.

Erik ve şeftali
Asit oranı fazla olan bu meyveler mide asidini artırma olasılığı olduğundan uzmanlar tarafından aynı zamanda tüketilmesi önerilemez. Ayrıca her iki meyvenin de alerjik reaksiyona neden olma ihtimali yüksektir. Bu iki meyve aynı anda tüketildiğinde reflü yada mide delinmesi gibi hastalıklara neden olabilir.

Karpuz ve kavun
İkisinde de şeker ve sıvı oranı yüksek olduğundan fayda sağlamak yerine zarara dönüşürler. Aynı anda tüketildiğinde kanı fazla sulandırır ayrıca yüksek tansiyona neden olabilir. Özellikle şeker hassasiyeti olan kişilerin bu iki meyveyi aynı anda tüketilmesi önerilmez.

Sarımsak ve soğan
Bilindiği gibi her ikisi de güçlü birer antioksidandır. Ancak fazla tüketildiğinde vücuttaki kan akışını hızlandırabilir.

REKLAM ALANI 3

(728x90px)

© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by