Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

VURUN KAHPEYE

VURUN KAHPEYE
Halit Ersöz
Halit Ersöz( [email protected] )
05 Ocak 2020 - 18:59

Orhan AKSOY

Mustafakemalpaşa tahrirat kâtibi olan ve 14 Ocak 1926 ile 1 Eylül 1928 tarihleri arasında Kaymakam vekilliği de yapan Hüseyin Aksoy’un Hamzabey Mahallesi Hamzabey Camii avlusu yanındaki evinde 10 Ocak 1930 tarihinde Orhan ismini verdiği oğlu dünyaya geldi. Orhan Aksoy’un çocukluğu Mustafakemalpaşa ilçesinde geçti. Okul çağına geldiğinde ise babasının tayini nedeni ile İstanbul’a gittiler.

Orhan Aksoy Fatih’te İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu’nu ve İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Lise yıllarında film sektörü ile tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra yüksekokula devam etmek istemedi. Bunun en önemli nedeni sanata, özellikle sinema sanatına duyduğu hayranlık idi.

1948’de liseyi bitirdikten sonra zamanın en popüler sineması olan Beyoğlu Melek Sineması ile Şık ve Saray sinemalarında üç yıl süre ile sinema makinistliği yaptı. Daha sonra askere gitti.

1952 yılında Yedek subaylığını bitirip İpek Film Stüdyosu’na girdi. Burada 11 yıl süre ile montaj bölümünde montaj ve kurgu yapmaya başladı.

1955 yılında Semra Hanım ile evlendi. Bu mutlu evlilikten üç çocuğu oldu.  Kızları Figen ve Günseli ile oğlu Turgay. Oğlu Turgay Aksoy babası gibi yönetmenlik yapmaktadır.

1961 yılına kadar İpek Film Stüdyosu’nda çalışmaya devam etti.

1962 yılında İpek Filmden ayrılmış, çok yönlü ve sanatkâr bir kişi olan ve Bronj film şirketini kurup yerli film çekmeye başlayan yönetmen Hulki Saner’in, yanında sena­rist ve reji asistanı olarak çalışmaya başlamıştır.

1963 yılında Orhan Aksoy aynı şirkette yönetmenliğe başladı. İlk filmi olan ve rejisörlüğünü yaptığı “Şıpsevdi” isimli komedi filmini çekti. Filmde başrolleri Ayhan Işık ve Ajda Pekkan oynadılar. “Şıpsevdi” Ajda Pekkan’ın Türk Sinemasına ilk adım atışıdır.

Şıpsevdi filmi ile Türk sinemasında ismini duyuran Orhan Aksoy bu başarısından sonra Erman Film ile anlaştı. Erman Film’de yönetmenlik yaptığı yaklaşık on yıllık süreçte kendisinin ve o zamanların en iyi filmlerini çekti.

Vurun Kahpeye filmi oyuncuları Mustafakemalpaşa Atatürk heykeli önünde

 

1964 yılında doğup büyüdüğü Mustafakemalpaşa’yı unutmadığını gösterdi. Erman film adına senarist ve yönet­menliğini yaptığı “Vurun Kahpeye” filminin tamamını Mustafakemalpaşa’da çekti.

Halide Edip Adıvar’ın “Vurun Kahpeye” romanın sinemaya ilk uyarlaması 1949 yılında Lütfi Ömer Akad tarafından yapılmış idi. 15 yıl sonra Orhan Aksoy imzalı ikinci uyarlama ilk uyarlamaya kıyasla daha dinamik bir kurguya sahip olup melodram öğesi daha belirgindir.

Vurun Kahpeye filminin tüm çekimlerini Mustafakemalpaşa’da gerçekleştiren Orhan Aksoy bir nevi doğduğu şehre minnet borcunu ödemiştir. Mustafakemalpaşa’yı sinema salonlarında tüm Türkiye’ye göstermiştir.

Orhan Aksoy Mustafakemalpaşa’da film çekimine devam ederken bir sürpriz yaşar. Mustafakemalpaşa Belediyesi Varidat memuru Rafet Ayvalıoğlu, Orhan Aksoy’a film çektiği Hamzabey Camisi yakınındaki bir evi göstererek “Evladım bu evi hatırlıyor musun ?” diye sorar. Orhan Aksoy hatırlayamaz. Rafet Ayvalıoğlu “burası senin doğdu­ğun evdir” diyerek yıllar sonra Orhan Aksoy’a dünyaya geldiği evi göstermiştir.

Vurun Kahpeye filminde dönemin birçok ünlü sanatçısı rol alır. Sanatçılardan bazıları şunlardır; Hülya Koçyiğit, Ahmet Mekin, Ali Şen, Reha Yurdakul, Vahi Öz, Muzaffer Yenen ve Danyal Topatan.

1964 yılında Mustafakemalpaşa’da Orhan Aksoy’un Erman film adına çektiği “Vurun Kahpeye” filmi ilçemizde bir şenlik havası oluşturur. Mustafakemalpaşa halkı hemşerileri Orhan Aksoy’a her türlü desteği verir. İlçeden birçok kişi filmde figüran olarak rol alırlar. Çekimlere ara verildiği zamanlarda sanatçılar Mustafakemalpaşa’nın mesire yerlerinde ağırlanırlar.

Orhan Aksoy Vurun Kahpeye filminin afişleri önünde

 

Orhan Aksoy Türk sinemasının en çok film çeken yönetmenlerinden birisidir. 90’ın üzerinde film, 3 televizyon dizisi, 3 televizyon filmi çekti. Çektiği aşk ve özellikle de salon melodramları türündeki filmleri ile tanındı. Dila Hanım, Vurun Kahpeye, Neşeli Günler,  Kadın Asla Unutmaz,  Kumarbaz, Allahaısmarladık Yavrum, Hıçkırık, İki Yavrucak ve Altın Küpeler unutulmaz filmlerinden bazılarıdır.

Orhan Aksoy 10. Antalya Film Festivali’nde (1 Haziran-10 Haziran 1973) “Hayat mı Bu” adlı filmiyle “En İyi 1. Film Ödülü”nü, 31. Antalya Film Festivali’nde (1 Ekim-5 Ekim 1994) 1994 yapımı “Yumuşak Ten” ile “En İyi 2. Film Ödülü”nü kazandı.

  1. Antalya Film Festivali’nde de (1 Ekim-5 Ekim 2000) Kadir İnanır, Ekrem Bora, Orhan Günşiray, Sümer Tilmaç, Filiz Akın ve Zülfü Livaneli ile beraber “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Orhan Aksoy’un Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi önünde dua eden Orhan Gencebay

 

22 Ocak 2008 tarihinde 78 yaşında hayata veda eden Aksoy, evli ve biri kendisi gibi
yönetmen olan 3 çocuk babasıydı. Aksoy için önce Beyoğlu’ndaki Emek Sineması’nda bir tören düzenlenmiş ve dostları, onun hakkındaki duygularını dile getirmişlerdir. Daha sonra Levent Afet Yolal Camii’nde öğle vakti cenaze namazı kılınarak Orhan Aksoy’un Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürülerek defnedilmiştir.

Aşk ve melodram filmlerinin Mustafakemalpaşalı ünlü yönetmeni Orhan Aksoy’u hayırla yâd ediyoruz.

 Halit ERSÖZ

 

 © 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by