DOLAR 8,4779
EURO 10,2767
ALTIN 499,843
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 28°C
Az Bulutlu

YARGIDA KÖKLÜ REFORM! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Yargı Reformu Stratejisi Programı’nda konuştu.

YARGIDA KÖKLÜ REFORM! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

31.05.2019 - 09:20
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Devleti adalet üzerinde inşa eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bu mesele bizim önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almıştır.

Adalet mülkün temelidir diyerek, devleti adaletin üstünde inşa eden bir medeniyetin temsilcileri olarak bu mesele hep önceliklerimiz arasında yer aldı.

Yargı Reformu Strateji Belgesini sonraki reform belgelerinin başlangıcı olarak görebiliriz. Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde en büyük kazanımlarından biri reform çalışanlarını hayata geçirme kabiliyetini geliştirmiş olmasıdır. Biz bu reformlara AB istediği, dayattığı için değil milletimizin ihtiyacı olduğu için sahip çıkıyoruz.

Adaletin güçlü, güçlülerin de adaletli olduğu toplumlar hızla büyür, kalkınır, zenginleşir. Adalet temeli çürük olan hiçbir toplumun ve devletin uzun süre ayakta kalma şansı yoktur. Kanunu Sultan Süleyman Han “Kılıcın yapamadığını adalet yapar” demiştir.

Merhum İzzetbegoviç’in ‘Biz savaşı öldüğümüzde değil düşmanlarımıza benzediğimizde kaybederiz’ sözünü asla unutmayacağız.

Elbette sıkıntıya düştüğümüz konuar var ama her şeye rağmen kendi kültürümüze olan bağları muhafaza ediyoruz. Yargı Reformu Belgesi güven veren, erişilebilir adalet noktasıyla hazırlanmıştır. Mevzuattan kaynaklanan sıkıntıları süratle çözmekte kararlıyız.

Yargı Reformu Belgesi içerdiği birçok amaç ve hedefle vatandaşlarımızın sisteme duyduğu güveni artıracaktır. Bu belgeyle verilen sözler tutulmuyorsa da AB üyeliğine bağlılığımızı da ifade ediyoruz.

Yar Reformu Stratejisinde 2 temel perspektif, 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyet bulunuyor.

İfade özgürlüğünü demokrasinin en önemli şartı olarak görüyoruz. Belgenin üzerine oturduğu iki perspektiften biri hak ve özgürlüklerdir. Türkiye, işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışını benimsemiş bir ülkedir. Sistematik işkence veya kötü muamele ifadeleri artık geride kalmıştırç Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güvence altına alınması gibi birçok konuda önemli yenilikler getiriyoruz.

Bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar  verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak.

Önümüzdeki dönemde adil yargılanma hakkının daha etkin şekilde korunmasını istiyoruz. Uyuşmazlıkların alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleriyle çözülmesi önceliklerimiz arasındadır.

9 amaçtan ilki hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi. İkinci temel perspektif adalet sisteminin işleyişidir. Adalet hizmetine ulaşmanın kolaylaştırılması önceliğimiz.

AB, AB Konseyi, Venedik Komisyonu ve AİHM’in değerlendirmelerini gözterek mevzuat paketleri hazırlıyoruz.

Tutukluluk yargılayı asıl yöntem olarak görüyoruz. Tutukluluk tedbirine zorunlu hallerde sağlayacak düzenlemeler yapacağız.

İkinci amaç yargı bağımsızlığı , tarafsızlığı ve şeffaflığın getirilmesi.

HAKİM VE SAVCILARA COĞRAFİ TEMİNAT

Hakim ve savcılara ilk kez coğrafi teminat getiriyoruz. Hakimliğe ve savcılığa girişteki mülakat ekibini genişletiyoruz. Mesleki liyakatı artırmak gayesiyle mesleki kıdem şartlarını yeniliyoruz.  Hakimler ve savcukar hakkındaki disiplin prosedürlerini yeniden yapılandırıyoruz.

Üçüncü amaç insan kaynaklarının nitelik ve niceliğin artırılmasıdır.

HUKUK FAKÜLTELERİNDE EĞİTİM SÜRESİ 5 YILA ÇIKACAK

Hukuk fakültelerinde eğitim süresi 5 yıla çıkacak, kontenjanlar sınırlandırılacak.

Adalet teşkilatımızın bilişim sisteminin yurt dışı temsilcilikleriyle entegrasyonunu sağlıyoruz. Adliye bulunmayan ilçelerdeve büyük havalimanlarında uzaktan görüntülü ifade alınmasını sağlaan sistemi kuruyoruz.

Mahkeme nöbet sisemini geliştirerek ceza mahkemelerinin 24 saat esasıyla hizmet vemesini planlıyoruz. Yazıişleri mdürülüğünü kariyer meslek olarak yeniden yapılandırıyoruz.

Savunmanın yargılamalara etkin katılımını sağlayacak düzenlemeler yapıyoruz. Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerini genişletiyoruz.

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT HAKKI VERİLECEK

Avukatlık hizmetlerinin vergilenmesi konusunda iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması nedeniyle kamuda avukat çalıştırmak güç oluyor. Bu sorunu da çözüyoruz. Avukatlara da yeşil pasapor hakkı vererek uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planlıyoruz.

Tanıklık uygulaması maddi gerçekliğin ortaya çıkarılmasına doğrudan etki eden bir yöntemdir. Tanıkların psikolojik olarak yıpranmasını önleyecek düzenlemeler var. Yargı sürecinde tanığa özgü uygulamalar geliştirilecek. Tanıklık ücretlerinin yeniden belirlenmesi gerekiyor.

2018’de şüphelilerin yüzde 52,6’sı hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.

Cumhuriyet savcılarının takdir hakkı genişletilecek.

Uzlaşma uygulamasını genişletmeyi hedefliyoruz. İade edilen iddianamelerin orası yüzde 2,6. İade kapsamı yeniden belirlenecek.

Basit yaralama ve tehdit gibi suçların nitelikli hallerin şikayete bağlı olması planlanıyor.

15 YAŞINDAKİ KÜÇÜK ÇOCUKLARIN…

Suç teşkil eden bazı fiilerde sanıkların doğrudan mahkemeye getirilmesi süreci hızlandırılacak. Bazı ağır suçlar hariç 15 yaşından küçük çocukların işledileri fiiller için soruşturma ve kovuşturma olmayacak. Şiddet içermeyen suçlardan hükümlü olan hamile ve yaşlıların ceza infazı evde olacak.

BAKAN GÜL’DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de açıklamasında, yargı reformuna ilişkin “Strateji belgemiz, hangi  istikamette yol alacağımızı, referanslarımızı ve önceliklerimizi ortaya  koyuyor” dedi. (Kaynak: Bursadabugün)

Yargı reformu’nun detayları bugün açıklanıyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.