Paşada | Mustafakemalpaşa' nın Haber Sitesi

MUSTAFAKEMALPAŞANIN EN ESKİ EĞİTİM KURUMU TAŞINDI

MUSTAFAKEMALPAŞANIN EN ESKİ EĞİTİM KURUMU TAŞINDI
Halit Ersöz
Halit Ersöz( [email protected] )
21 Temmuz 2019 - 8:30

10 Haziran 2019 tarihinde, Mustafakemalpaşa’da bir dönem daha sona erdi. Mustafakemalpaşa’da yüzyıllarca öğrenci yetiştirilen, Osmanlının son “Medresesi”, Cumhuriyet Döneminin ilk “İlkokullarından” olan, son yıllarda “Ortaokul” olarak eğitime hizmet veren Lalaşahinpaşa Ortaokulu yeni binasına taşındı.

Lalaşahinpaşa Ortaokulu binası, Kirmasti’nin fethedilmesinden sonra Lala Şahin Paşa’nın yaptırdığı Cami, Zaviye ve Medreseden oluşan bir “külliye” içerisinde idi. Yıllar içinde yıpranan külliyeden, günümüze caminin yıkık minaresi ile medresenin temelleri kaldı.

Medrese Osmanlı Devleti zamanında defalarca tamir edildi ve 1822 yılında yeniden yapıldı. 1919 yılında yürürlüğe giren “Tedrisat-ı İptidaiye” kanunuyla Lala Şahin Paşa Medresesi binası, ilk mektep olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Cumhuriyet döneminde Lalaşahinpaşa İlkokulu binası

 

Bina bugünkü halini ise Millî Mücadele döneminde, Yunan işgalinin yaşandığı yıllarda aldı. Bu yıllarda bina, Züferbey Mahallesinden Aşar mültezimi Mevlût Ağa tarafından tamir ettirilerek, teneffüshanesi genişletildi. Vatansever olan ve eğitime çok önem veren Mevlût Ağa, Millî Mücadele döneminde ilçe halkına fenalık yapmaması için ikazda bulunduğu, eşkıya Davut tarafından şehit edildi.

Cumhuriyet döneminde Tevhid-i Tedrisat kanunu ile medrese eğitimi tamamıyla sona ermiş, Lalaşahinpaşa İlkokulu beş sınıflı bir okul olarak eğitime devam etmiştir.

Lalaşahinpaşa İlkokulu 1950’li yıllarda Başöğretmen Hasan Özsop, Aliye Şenkal, Adil Süalp, Şadiye Aydam ve Nazmiye Ülkü’den oluşan beş öğretmenlik kadrosu ile 136 erkek ve 74 kız toplam 210 öğrenciye eğitim veriyordu.

Lalaşahinpaşa İlkokulu 6 Ekim 1964 yılında meydana gelen büyük depremde hasar görerek kullanılamaz duruma geldi. Öğrencileri geçici olarak Züferbey İlkokuluna nakledildiler.

Lalaşahinpaşa İlkokulu binasının yapımına eski okulun temelleri üzerinde, 1966 yılında başlandı ve 1967 yılında inşaatı bitirildi. Lalaşahinpaşa İlkokulu 1967-1968 Eğitim Öğretim yılında, eğitime kendi binasına başladı. Binaya kömür ile çalışan kalorifer sisteminin kurulması o yıllar için büyük bir yenilik idi.

Uzun yıllar boyunca Mustafakemalpaşa’da eğitime devam eden Lalaşahinpaşa İlkokulu 1982 yılında tekrar detaylı bir tamirat gördü. Fakat bu tamirat yılların yorgunluğunu sona erdiremedi.

Lalaşahinpaşa Ortaokulu binası

 

Osmanlı Devletinin son yıllarında ve Cumhuriyet döneminde çeşitli tamirler gören, bazı bölümleri yıkılıp yenilenen, defalarca onarılan Lalaşahinpaşa Ortaokulu yıllara yenik düştü. Eskiyen bina yerine 2017 yılında yeni okul binası yapılmasına karar verildi.

İhalesi gerçekleştirilip, yapımına 2017 yılında başlanan Lalaşahinpaşa Ortaokulu binası 2019 yılında bitirildi. Lalaşahin Mahallesinde yapılan yeni ve güvenli binasına 10 Haziran 2019 tarihinde taşındı. Lalaşahinpaşa Ortaokulu idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri bir hafta süresince yeni okullarını tanıma fırsatı yakaladılar. Lalaşahinpaşa Ortaokulu 2019-2020 eğitim öğretim yılında yeni binasında hizmet verecek.

Lalaşahinpaşa Ortaokulu yeni okul binası

 

Osmanlı Devletinde, “Lalaşahinpaşa Medresesi”, Cumhuriyet Döneminde “Lalaşahinpaşa İlkokulu”, “Lalaşahinpaşa İlköğretim Okulu” ve “Lalaşahinpaşa Ortaokulu” olan bu eğitim kurumumuzda, Cumhuriyet Dönemindeki ilk müdür olan Hatice Kebire Hanım ile başlayan eğitim hizmeti, günümüzdeki Müdür Serkan Gülderen öncülüğünde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında yeni binada sürdürülecek. Başarılar dileklerimle.

 

  Lalaşahinpaşa İlkokulu ilk müdürü  Hatice Kebire Hanım      

 

Lalaşahinpaşa Ortaokulu müdürü Serkan Gülderen

 

© 2019 - Pasada.com.tr | Mustafakemalpaşa Haberleri. Tüm hakları saklıdır. | Haber içerikleri izinsiz kopyalanamaz.

Open chat
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki simgeyi tıklayınız.
Powered by