DOLAR 8,4856
EURO 10,0748
ALTIN 493,834
BIST 1413,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 37°C
Sıcak

Ayaz Cami Ve Türbesi

19.01.2021 - 10:13
A+
A-

Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunan Ayaz mahallesindedir. Camii tamamen yenilendiği için tarihi özelliğini yitirmesine rağmen, 1899/1900 yıllarında inşa edilen minaresi, külahı dahil olmak üzere orijinal şekliyle günümüze kadar gelmiştir. Minare tamamıyla taştan yapılmış, kübik kaideli, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Minare kaidesinin batı cephesindeki girişinin üzerinde kitabesi vardır. Kitabe mermer olup, 33×53 cm. boyutlarındadır. Kitabede bulunan üç satır yazıda minarenin inşa tarihi yazmaktadır.

Ayaz mahallesinde bulunun caminin güneyindedir. Türbenin 1422 yılının Nisan ayı ortalarında, Ayaz bin Sinan bin Ayaz Bey tarafından yaptırıldığı kitabesinden anlaşılmaktadır. Türbenin mermer kitabesi, türbenin kuzey cephesinde bulunan giriş kapısının kemer alındığında olup, 53×67 cm boyutlarındadır. Kitabe çerçevesi basit, zencerek motiflerle bezenmiştir. Giriş kapısını çevreleyen nişin kemeri tuğladır. Giriş kapısının kanatları ahşaptır. Türbede ikisi küçük, beş kitabesiz mezar vardır. Türbe, 1422 Mart ayında hayatını kaybeden Hamza bin Ayaz Bey, için yaptırılmıştır. Hamza bin Ayaz Bey türbeyi yaptıran, Ayaz bin Sinan bin Ayaz Bey’in dedesidir. Türbe kare planlı ve tek kubbelidir. Kuzey duvarında sivri kemerli girişi; güney, doğu ve batı duvarlarında birbirleriyle aynı boyuta sahip pencereleri vardır. Pencereler dikdörtgen olup yerden bir metre yükseklikte ve sivri kemerli çökertme alınlıklı yapılmışlardır. Pencerelerin Kemerlikleri ve alınlıkları tuğladan yapılmıştır. İçerideki pervazları ahşaptır, dış bölümleri mermer lento ve sövelerle sınırlandırılmıştır. Doğu cephesindeki pencerenin hizasında, üst parçası belirgin sivri kemerli bir açıklık bulunmaktadır. Alt kısımları, türbenin dış zemininin zamanla yükseltilmesi nedeni ile kapanmıştır. Pencereler boğumlu demir parmaklıklarla kapatılmıştır. Türbenin girişi günümüzde yapılan caminin müştemilatı ile örtülmüştür. Türbenin ortasında, taş zeminden 3 cm yükseklikteki sekinin üzerinde, doğu-batı doğrultusunda ikisi küçük, beş kitabesiz mezar bulunmaktadır. Türbenin duvarları ve üst yapı badanalıdır. Giriş cephenin yarısına kadar içte sivri kemerli bir niş içindedir. Türbe cephesi, iki tuğla ve kesme taş şeritlerin dönüşümlü olarak kullanılmasıyla yapılmıştır. Türbe yapısında kullanılan gri renkteki harç çakılla karışıktır.

Kubbeye geçiş üçgen bir kuşakla gerçekleştirilmiştir. Türbenin kubbesi, dıştan oluklu kiremitle kaplanarak, konik bir çatıyla örtülmüştür. Kubbe ve kemerler tuğladan örülmüştür.

ULAŞIM

İlçe merkezinde Cumhuriyet meydanından, Tarım müdürlüğü önünden geçen ve kuzeye giden yol izlenerek ulaşılır. Yaklaşık 9 kilometredir.

Dr. Murat Çubukçu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.