DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
ALTIN 712,881
BIST 1776,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 20°C
Sağanak Yağışlı

Tezhip – Resim – Ebru

13.11.2021 - 23:42
A+
A-

Aysun Beyaz ve Semra Aydın / Tezhip usta öğreticileri

Birinci Bölüm: Tarih: 25.05.2015

İlçemiz Öğretmenevi ve ASO müdürlüğüne ait çok amaçlı salonunda, İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitim Müdürlüğü; resim, tezhip ve ebru kursları açmış. Bir tek kurs için bile yeterli çalışma alanına sahip olmayan o tek odalı salon, uyduruk panolarla üçe bölünmüş. Her bölümü ayrı bir kursa ayrılmış. Tek soba ile ısınmaya çalışan kursiyerler, kışın o soğuk günlerinde ve gecelerinde kendi imkânları ile yakacak temin ederek ısınmaya çalışıyorlar.

Kursiyerlerin kullandıkları malzemelerin tümü kendileri tarafından alınmaktadır. Bunca olumsuz koşullar içinde çalışarak sanat yapmaya, gözümüze ve gönlümüze hitap edecek sanat ürünleri yaratmaya çalışan bu sanatsever insanlar hiç şüphesiz en üst derecede sevgiyi ve saygıyı hak ediyorlar. Kurs yerinin tek olumlu tarafı; güvenli oluşudur.

Tadım Petrol

Çoğunluğunu kızlarımızın ve kadınlarımızın oluşturduğu kursiyerler, gündüz ve gece hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadan kurslarına gelip gidebiliyorlar. Üç ayrı kursta, 4 usta öğreticinin gözetiminde toplam 90’a yakın kursiyer var. Gençlerden ve orta yaş grubundan oluşan kursiyerler içinde öğrenciler, işçiler, ev kadınları çoğunlukta. 26 Ekim’de başlayan bu kurslar, kursiyerlerin 26 Mayıs’ta meslek lisesinde açacakları üç günlük serginin ardından sona erecektir.

Uzun süre bir arada çalışan bu insanlar arasında gelişen dostluk, arkadaşlık, sevgi ve paylaşım imrenilecek düzeydedir. Hiç biri kendini o ailenin dışında görmüyor. Dışlanmışlık hissetmiyor. Çaylarını birlikte yudumluyor, ocakta pişirdikleri çorbayı birlikte kaşıklıyorlar. Dilerseniz, kursları ve kursların usta öğreticilerini de kısaca tanıyalım:

Sontaş

Ebru: Kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi sanatıdır. Usta öğreticisi: Gülten Güngör Kamburoğlu. Kursiyer sayısı:24…

Resim: Bir yüzey üzerine çizgi veya boya ile yapılan, her tür malzemenin kullanılabildiği bir anlatım tekniğidir. Usta öğreticisi: Asuman Kadıkıran Bozdağ, kursiyer sayısı: 30…

Tezhip: Arapça Zehep (altın) sözcüğünden türemiş, altın kullanılarak yapılan kitap hat ve fermanları süsleme sanatıdır. Usta öğreticiler: Semra Aydın ve Aysun Beyaz, kursiyer sayısı: 30…

Tezhip grubu, yeni çalışması ile hayli iddialı görünüyor. Bursa-Ulucamiî içinde bulunan 40-50 kadar hat, ayet ve minyatürden bölümler alıp, o bölümleri tezhip sanatıyla zenginleştirme ve âdeta yeniden yaratma gibi özgün bir çalışmaya imza atıyorlar. Çalışmaların en güzel tarafı da bu olmalı. Kopya yok, taklit yok… Tam anlamıyla özel ve özgün bir çalışma.

Tüm usta öğreticilerimizi ve kursiyerlerimizi bu özverili çalışmalarından ötürü kutluyorum. Bu kısa yazıda her şeyi anlatmak mümkün değil; ama şunu söyleyebilirim; eğer sanata ve sanatçıya biraz saygımız varsa, onlara daha sıcak, daha bol ışıklı, daha geniş çalışma ortamları sunmalıyız. Emeğe saygının da bir gereğidir bu.

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından bir kopmuş demektir.” Diyen bir önderin –Mustafa Kemal’in – adını taşıyan bu ilçeye, bu salon hiç yakışmıyor. Belediye mi yapar, halk eğitim mi yapar bilemem; ama birileri bu işe el atmalı diye düşünüyorum. Öte yandan, onca kişinin bir yıllık emeğinin ürünü olan bu eserler için, üç günlük bir sergileme yeterli görülmemeli; İl merkezinde ve birkaç ilçe merkezinde bu eserlerin gösterimi mutlaka sağlanmalıdır.

Not: Bu yazı, 25.05.2015 tarihinde İLK ADIM gazetesinde yazılmıştı. O günkü çalışma koşulları böyleydi. O günden bugüne, bakalım neler değişti?

İkinci Bölüm: Tarih: 05.11.2021

Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitimi Merkezi’nin yeni binasındayız. Halk eğitim merkezi müdürü Sayın Zafer Göllü, o günlerden, bugüne nasıl gelindiğini anlatıyor.

“ Öncelikle İ.H. Şenpamukçu’yu rahmetle ve saygıyla anmak istiyorum. 1970’li yıllarda üç katlı bir binayı, “ Halk Eğitim Merkezi” olarak kullanılmak üzere satın alıp, milli eğitim müdürlüğüne bağışlaması, gerçekten takdir edilmeye değer bir durumdur. Uzun yıllar boyunca idarî bina ve kurs binası olarak kullandığımız Hamzabey Mahallesi Özuzun sokak Numara: 19’daki hizmet binası, artan nüfus karşısında, artık ihtiyacı karşılamaz duruma gelmişti.

Kurslara talep yoğundu. Kurs açacak salonlar sınırlıydı. Pek de uygun olmayan yerlerde kurslar açmak zorunda kalındı. Kovit-19 tedbirleri kapsamında kurslara ara verilince bu durumdan yararlanarak, binada tadilât ve güçlendirme çalışmaları başlatmak üzere, merkez binamızı boşaltarak, eski çıraklık eğitim merkezine taşındık. Bir süre orada kurslara devam ettik. Eski binamızda tadilât devam ederken bir fırsat çıktı önümüze ve onu değerlendirdik. Hamidiye Mahallesi, Rauf Denktaş Caddesi, Numara 17/2 adresinde bulunan ve daha önce kız imam-hatip yurdu olarak kullanılmış olan bina bize devredildi.

Artık iki binamız vardı. Kısa süren bir tadilâttan sonra, görmüş olduğunuz bu beş katlı yeni binamıza taşındık. Halen yerleşme sürecindeyiz. Artık kurslar geniş, ferah ve aydınlık atölyelerde devam edecek. Meslek edindirme kursları yanında elektronik sınavlar da kurumumuzda yapılacaktır. Tadilâtı bitirilen ve güçlendirilen eski binamızda da yine kurslara devam edeceğiz. Yine, Dere Mahallesi’nde Roman vatandaşlarımız için başlattığımız değişik alanlardaki meslek edindirme kurslarımız da aynı hızla devam edecektir.

Tüm bu çalışmaları 1 müdür, 3 müdür yardımcısı ve 8 kadrolu personel yanında yeteri kadar ücretli usta öğreticilerle yürütmeye çalışıyoruz. Kadro sıkıntımız yok… Biz bu kadrolarla geçmişte çok güzel çalışmalar yaptık ve bu çalışmalarımızı yıl sonunda düzenlediğimiz sergi ve konserlerimizle halkımızın beğenilerine ve takdirlerine sunduk. Bu sunumlar ilçemizle de sınırlı kalmadı. Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde günlerce açık kalan sergilerimiz de oldu. Bu çalışmalara emek veren tüm öğretmenlerimize/usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize bu vesile ile bir kez daha içtenlikle teşekkür ederim.”

Halk eğitim çalışmalarını yakından izleyen bir insan olarak anlatılanlarda hiç bir abartı olmadığını biliyorum. Bir yandan atölyelerde kurslar devam ederken, bir yandan da yerleşme çalışmalarının devam ettiği bir ortamda müdür beyin daha fazla zamanını almak istemiyorum. Sayın Zafer Göllü’ye ve onun şahsında tüm halk eğitim merkezi çalışanlarına sağlık ve başarı dileklerimle kurumdan ayrılıyorum.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
1
Merhaba;
Mesaj göndermek için alttaki butona tıklayınız.